توقیف محموله بزرگ مواد مخدر در خلیج عمان توسط نیروی دریایی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه ضربت ترکیبی موسوم به «سی‌تی‌اف 150» که هم‌اکنون فرماندهی آن را پادشاهی عربی سعودی برعهده دارد، در یک عملیات رهگیری و بازرسی از قایقی در خلیج عمان، توانست 3330 کیلوگرم ماده مخدر از نوع حشیش و هروئین را ضبط کند.

ارزش این محموله که با کشتی آمریکایی «گلن هریس» رهگیری شد، حدود 20 میلیون دلار برآورد شده است.

نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا تا پیش از 30 جولای 2018، رهبری «سی‌تی‌اف 150» را برعهده داشت، اما آن را به فرماندهی نیروی دریایی سلطنتی سعودی واگذار کرد. ‏

این نیروی دریایی موفق شد در آن مدت چندین عملیات انجام دهد.

رهبری این گروه ضربت در آگوست 2020 و‌ پس از آن‌که برعهده نیروی دریایی فرانسه بود، دوباره در اختیار نیروی دریایی سلطنتی سعودی قرار گرفت.

ریاض علاوه بر عملیات امروز، شش عملیات دیگر نیز از آن زمان تاکنون انجام داده است.

اولین عملیات در اکتبر 2020 صورت گرفت و در جریان آن بیش از 450 کیلوگرم متامفتامین موسوم به «شیشه»، با ارزش بیش از 100 میلیون دلار ضبط شد.

دو‌ عملیات در نوامبر 2020 نیز انجام شد که در جریان آن، یک محموله‌ 1579 کیلوگرمی حشیش با ارزش بیش از 8 میلیون دلار توقیف گردد.

گروه ضربت ترکیبی در دومین عملیات 456 کیلوگرم «شیشه» و 364 کیلوگرم هروئین را از یک‌ قایق توقیف کرد. ارزش این محموله بیش از 143 میلیون دلار برآورد شده است.

دو عملیات نیز در دسامبر 2020 صورت گرفت که 910 کیلوگرم حشیش در اولین عملیات و در دومین عملیات 192 کیلوگرم متامفتامین و 272 کیلوگرم هروئین در آب‌های بین‌المللی دریای عرب توقیف شد.

گروه ضربت ترکیبی «سی‌اف‌تی 150» در سال 2002 تاسیس شد و یکی از 4 گروه ضربت در این زمینه شمرده می‌شود.

«سی‌اف‌تی151»، «سی‌اف‌تی 152» و «سی‌اف‌تی 153» دیگر سه گروه ضربت هستند.

این چهار نیرو زیر نظر ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده در ناوگان پنجم آمریکا و ‌در بحرین فعالیت می‌کنند.

حوزه عملیاتی این همکاری دریایی بین‌المللی که در نوع خود بزرگ‌ترین است، 200 میلیون متر مربع و شامل خلیج عمان، دریای عرب، اقیانوس هند و خلیج عدن می‌باشد.

مبارزه با تروریسم و فعالیت‌هایی که از تروریسم حمایت می‌کند، مانند قاچاق انسان، مواد مخدر، اسلحه و زغال سنگ از جمله اقدامات این نیروی دریایی است.

هدف از این اقدامات نیز، تضمین آزادی ناوبری بین‌المللی و کسب اطمینان از ایمن‌بودن فضای تجارت بین‌المللی در مناطقی است که از مراکز اصلی و حیاتی اقتصاد جهانی محسوب می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید