ژنرال اسرائیلی: گزینه نظامی برای مقابله با تهدید اتمی ایران را حفظ می‌کنیم

زمانی بحث حذف سپاه از فهرست تروریستی در واشینگتن داغ بود، اسرائیل با ارائه اطلاعات زیادی نشان داد که این امر برای آمریکا خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال یوسی کوپرواسر، رئیس بخش تحقیقات اداره اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، می‌گوید اگرچه کشور متبوعش تمام تلاش خود را خواهد کرد تا دولت آمریکا را به خودداری از احیای «برجام» ترغیب کند، اما حتی در صورت شکست این تلاش‌ها، اسرائیل «گزینه نظامی» برای خنثی کردن تهدید اتمی ایران را حفظ خواهد کرد.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، مقامات سیاسی و امنیتی اسرائیل مدام با همتایان آمریکایی خود در حال رایزنی هستند، و سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل مقدار زیادی اطلاعات در اختیار آمریکا گذاشته‌اند که نشان می‌دهد رژیم ایران در گذشته به تعهدات خود به غرب پای‌بند نمانده است، و درباره توافق هسته‌ای پیش رو نیز به احتمال زیاد همینطور رفتار خواهد کرد.

به گفته کوپرواسر، اسرائیل امیدوار است بتواند نظر آمریکا درباره احیای «برجام» را عوض کند، چرا که پیشتر نیز در موارد مشابه، همچون جلوگیری از خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب آمریکا، با موفقیت عمل کرده است. هنگامی که بحث حذف سپاه از این فهرست در واشینگتن داغ بود، اسرائیل با ارائه اطلاعات زیادی نشان داد که این امر برای آمریکا خطرناک است.

کوپرواسر می‌گوید با این حال به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها مصمم هستند تحت هر شرایطی «برجام» را احیا کنند، چرا که می‌خواهند از هرگونه «برخورد نظامی» با رژیم ایران در این مرحله اجتناب ورزند. به گفته وی، در سال 2015، در ماه‌های منتهی به عقد توافق هسته‌ای اولیه، آمریکایی‌ها به انتقادات اسرائیلی‌ها گوش کردند و گفتند حتما آنها را در نظر می‌گیرند، اما موقع امضای «برجام» کار خودشان را کردند.

بنابر این سابقه، رئیس بخش تحقیقات اداره اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل می‌گوید به نظر وی آمریکایی‌ها این مرتبه نیز همان کار را خواهند کرد، و اسرائیل نمی‌تواند روی وعده و وعیدهای آنها حساب کند. به همین دلیل هم اسرائیل این روزها مدام به آمریکایی‌ها و دیگر قدرت‌های غربی پیام می‌فرستد در صورتی که احساس کند رژیم ایران به بمب اتم نزدیک‌تر شده است، از گزینه نظامی حمله یکجانبه به تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم