دادگاه فدرال عراق درخواست انحلال پارلمان را به تاخیر انداخت

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت ادامه اوضاع پیچیده سیاسی، استعفا خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع قضایی در عراق گفت که دادگاه عالی فدرال عراق بررسی درخواست پارلمان را به تاخیر انداخته است.

خبرنگار العربیه چهارشنبه 9 شهریور اظهار داشت که دادگاه فدرال پس از بررسی همه پرونده‌های مربوط به بحران سیاسی اخیر، ظرف چند روز آینده دستور خود را صادر خواهد کرد.

پیشتر شورای عالی قضایی اعلام کرده بود که براساس قانون اساسی عراق انحلال پارلمان از محدوده صلاحیت‌های شورای قضایی خارج است.

دستور شورای قضایی در این باره پس از آن صادر شد جریان صدری‌ها از دادگاه فدرال درخواست انحلال پارلمان را کرده بودند.

در همین حال مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت ادامه اوضاع پیچیده سیاسی، استعفا خواهد داد.

نخست‌وزیر عراق با ابراز نارضایتی از وخامت اوضاع امنیتی که روز گذشته این کشور شاهد آن بود، آن را واقعیتی «شرم‌آور» توصیف کرد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی از وضعیت عراق به‌دلیل رقابت‌های سیاسی و مشکلات امنیتی حاصل از رقابت‌های بی‌ضابطه رهبران شبه‌نظامی به‌شدت انتقاد کرد.

الکاظمی بر ضرورت عقب‌نشینی نیروهای سیاسی از خواسته‌های خود و آغاز گفتگوی همه جانبه برای پایان‌دادن به بن‌بست سیاسی تاکید کرد.

او هشدار داد که در صورت ادامه رقابت‌های ویرانگر میان نیروهای سیاسی برای کسب قدرت، بر اساس اصل 81 قانون اساسی عراق از پست نخست‌وزیری استعفا خواهد داد.

الکاظمی همچنین درخواست صدر برای توقف خشونت‌ها در کشور را ستود.

نخست‌وزیر عراق در توییتر خود نوشت که از تماس هادی العامری و همه کسانی که در آرامش و جلوگیری از خشونت بیشتر کمک کردند، قدردانی می‌کند.

او از همه خواست که به مسئولیت ملی خود در حفاظت از جان و مال مردم عراق پایبند باشند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق
مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق

فساد و خشونت

از سوی دیگر مقتدی صدر رهبر جریان صدری‌ها اعلام کرد که عراق گروگان فساد و خشونت است.

او پس از دو روز درگیری بین هوادارانش و دیگر جناح‌های شیعه وابسته به ایران و نیروهای امنیتی که منجر به کشته‌شدن 23 نفر شد، از حامیان خود خواست فورا از اماکن دولتی خارج شوند.

صدر گفت: «اگر هوادارانش در عرض یک ساعت از تحصن خارج نشوند، از آنها برائت خواهد کرد».

او در پاسخ به سوالی گفت کنارگیری من شرعی است و سیاسی نیست .

صدر با بیان اینکه آنچه در حال رخ دادن است یک جنبش مسالمت‌آمیز نیست، گفت از نیروهای امنیتی به‌دلیل بی‌طرفی در حوادث خشونت‌آمیز اخیر، تشکر می‌کند.

مقتدی صدر از مردم عراق به خاطر خشونت‌های اخیر در این کشور عذرخواهی کرد.

از سوی دیگر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، از صدر به خاطر فراخواندن حامیانش به عقب‌نشینی تشکر کرد و گفت: «مقام صدر به اندازه عراق بزرگ است. عراق سزاوار فداکاری‌ است».

در همین رابطه هیئت سازمان ملل در عراق خواستار حفظ آرامش و عقلانیت در کشور شد. این هیئت اعلام کرد که از دعوت صدر برای آرامش استقبال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید