تل‌آویو: به هرگونه توافق با ایران که مخل امنیت ما باشد پایبند نخواهیم بود

نماینده اسرائیل در سازمان ملل: ایران منطقه و جهان را تهدید می کند و باید جلوی دستیابی این کشور به سلاح اتمی را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل با بیان این که کشورش به هیچ توافقی که به امنیت آن لطمه بزند پایبند نخواهد بود، تاکید کرد «ایران، منطقه و جهان را تهدید می‌کند و باید جلوی دستیابی آن به سلاح هسته‌ای را گرفت.»

اردان، سه‌شنبه، 8 شهریور، در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»، گفت، اسرائیل معتقد است که «این توافق نه تنها به امنیت منطقه، بلکه به امنیت جهانی نیز آسیب می‌زند».

او تاکید کرد: «این توافق حتی نمی‌تواند به تنها هدف اصلی‌ خود که جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای است٬ دست پیدا کند.»

پیش‌بینی می‌شود داوید برنعه، رئیس سازمان اطلاعاتی اسرائیل «موساد» در روزهای آینده به منظور گفت‌وگو در خصوص توافق هسته‌ای با ایران، راهی واشینگتن شود.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، برنعه سومین مقام اسرائیلی خواهد بود که در روزهای اخیر پس از دیدار بنی گانتز وزیر دفاع و ایال حولاتا، مشاور امنیت ملی، برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای ایران از واشینگتن بازدید خواهد کرد.

همزمان، یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، سه‌شنبه با این هشدار که خطرات توافق هسته‌ای با ایران «بسیار بزرگتر» از قبل شده، بر آمادگی تل‌آویو برای اقدام در راستای حفاظت از امنیت خود تاکید ورزید.

لاپید در «توئیتر» نوشت: «توافق هسته‌ای با ایران خوب نیست و در زمان امضای آن در سال 2015 نیز خوب نبود و خطرات مرتبط با آن در حال حاضر بسیار گسترده‌تر است.»

مقابله با هر سناریو

او افزود: «به فرماندهان ارتش و مسئولان موساد دستور داده شده که برای رویارویی با هر سناریویی آماده باشند. ما آماده خواهیم بود تا برای حفظ امنیت خود وارد عمل شویم. طرف آمریکایی و جهان این موضوع را درک می‌کنند.»

سرنوشت متن نهایی

شایان ذکر است که واشینگتن چهارشنبه گذشته به پاسخ ایران در مورد متن پیشنهادی اروپا پاسخ داد و آن را به هماهنگ کننده اروپایی تحویل داد ولی هنوز جزئیات مربوط به این دو پاسخ، مشخص نیست.

پیش‌بینی می‌شود اتحادیه اروپا که سرپرستی مذاکرات هسته‌ای را بر عهده داشت، به احتمال زیاد هفته آینده پس از دریافت پاسخ ایران، جزئیات تازه‌ای در مورد سرنوشت این مذاکرات و متن نهایی را اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید