رئیس سابق موساد: تسلیحاتی بودن برنامه هسته‌ای را در «قلب ایران» افشا کردیم

بازرسی‌های آژانس مشخص کرد در تاسیسات مخفی ایران غنی‌سازی اورانیوم در سطحی که می‌توانسته برای تولید سلاح استفاده شود، انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت خارجی اسرائیل «موساد»، در اظهاراتی گفت که این سازمان با اجرای چندین عملیات چشمگیر، ماهیت تسلیحاتی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را در «قلب ایران» افشا کرد.

به گزارش «جروزالم پست»، کوهن که روز دوشنبه در یک رویداد بین‌المللی در شهر بازل سوئیس سخنرانی می‌کرد، گفت: «رژیم ایران به تمام دنیا دروغ می‌گوید. وقتی که ما هزاران سند از آرشیوهای ایران خارج کردیم، به جهان ثابت کردیم که آنها درباره [ماهیت تسلیحاتی] برنامه اتمی خود به آژانس دروغ گفته‌اند.»

اشاره کوهن به عملیات متهورانه موساد در دوران نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو در اسرائیل است، که طی آن این سازمان هزاران سند مربوط به سوابق تسلیحاتی برنامه‌ هسته‌ای ایران را از تهران ربود و بعدا در انظار عمومی به نمایش گذاشت.

نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال 2018 با نمایش تصویری اعلام کرد این ساختمانی در «تورقوزآباد» در حوالی تهران است، که رژیم ایران اسناد «تأسیسات هسته‌ای سرّی» خود را در آن نگهداری می‌کند. در واکنش به این افشاگری، برخی از رسانه‌های ایرانی نتانیاهو را مسخره کردند، و برخی دیگر گفتند آن محل «قالیشویی» است.

با این وجود، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افشاگری نخست وزیر اسرائیل را جدی گرفت و فعالیت‌هایی برای تعیین صحت و سقم آن انجام داد. بازرسان آژانس چندین بار تاسیسات اتمی مخفی ایران که در اسناد ربوده‌شده از آنها یاد شده بود را بازرسی کردند، و سرانجام مشخص شد که در این تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا که می‌توانسته برای تولید سلاح هسته‌ای استفاده شود، انجام شده است.

رئیس پیشین موساد طی سخنرانی خود همچنین به حمایت حکومت ایران از تروریسم بین‌الملل اشاره کرد و گفت رژیم ایران تامین‌کننده مالی تروریسم در سراسر جهان است، و این رژیم خواستار نابودی اسرائیل و محو آن از نقشه جهان است.

به گفته کوهن، رژیم ایران در تلاش است تا اسرائیل را از جنوب در غزه و از شمال در سوریه و لبنان محاصره کند. این رژیم سازمان‌های تروریستی را آموزش می‌دهد و تأمین مالی می‌کند، و سازمان‌های تروریستی را تحریک می‌کند تا اسرائیل را با موشک بزنند.

کوهن در پایان تاکید کرد: «به شما اطمینان می‌دهم اسرائیل هر کاری که لازم است انجام خواهد داد تا جلوی تولید بمب‌های اتمی که در نهایت اسرائیل را نشانه خواهند گرفت، را بگیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید