12 کشته و 85 زخمی در درگیری‌های منطقه سبز بغداد

منابع العربیه گزارش دادند که کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد مورد اصابت موشک قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در درگیری‌های دوشنبه 7 شهریور در منطقه سبز بغداد، 12 نفر کشته و 85 نفر زخمی شدند.

این درگیری‌ها پس از حضور نیروهای حشد الشعبی و شلیک آنها به معترضان هوادار مقتدی صدر ابعاد مسلحانه به خود گرفت.

هواداران صدر بی‌توجه به منع آمد و رفت امروز با حضور در منطقه سبز بغداد، وارد کاخ ریاست جمهوری و برخی دیگر از نهادهای دولتی شدند و نیروهای امنیتی برای متفرق‌کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

منابع العربیه هم گزارش دادند که کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

طبق این گزارش، هلی‌کوپترهای ارتش عراق بر فراز بغداد به پرواز در آمده و آژیر خطر در سفارت آمریکا نیز به صدا در آمده است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در پاسخ به «العربیه» اعلام کرد «تنها از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم عراق حمایت می‌کنیم.»

خبرهایی هم از درگیری مسلحانه میان هواداران صدر و شبه‌نظامیان حشد الشعبی در بغداد و بصره منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار العربیه، در درگیری‌های امشب منطقه سبز بغداد از «ار پی جی» استفاده شده است. برخی منابع به خبرنگار العربیه گفتند انفجارهای داخل منطقه سبز ناشی از پرتاب کاتیوشا و خمپاره بوده است.

بنا به گفته شاهدان عینی، درگیری‌های شدیدی با سلاح‌های نیمه سنگین ​​در نزدیکی منطقه سبز بغداد در جریان است.

با افزایش درگیری‌ها، نیروهای کمکی وابسته به سرایا السلام، جناح مسلح وابسته به جریان صدر با هدف حمایت از هواداران معترض این جریان به نزدیکی منطقه سبز بغداد وارد شدند.

در همین رابطه، رئیس اقلیم کردستان عراق از همه طرف‌ها خواست برای گفتگو و پایان دادن به بحران کنونی کشور در اربیل گرد هم آیند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هم نیروهای امنیتی را از کاربرد سلاح برابر تظاهرکنندگان منع کرد. الکاظمی گفت که نیروهای مسلح عراق مسئول حمایت از تظاهرکنندگان هستند. او تاکید کرد که شلیک به تظاهرکنندگان توسط هر نهاد امنیتی، به پیگرد آن نهاد خواهید انجامید.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق هم با هشدار نسبت به بکارگیری سلاح در اعتراضات اخیر گفت در صورت وقوع برخورد مسلحانه همه طرف‌های عراقی متضرر خواهند شد.

خبرنگار العربیه همچنین از حمله به مقر عصائب اهل حق، از گروه‌های وابسته به ایران در بغداد خبر داد.

بنا به گزارش منابع العربیه، دو سرباز ارتش عراق طی درگیری‌های منطقه سبز بغداد کشته شدند.

مقتدی صدر در خطر

صدر دوشنبه در حساب توییتر خود به صراحت اعلام کرد که تصمیم به کنارگیری دائمی از سیاست گرفته و همه نهادهای جنبش صدری به جز مرقد پدر خود و موزه و سازمان میراث فرهنگی مرتبط با خانواده خویش را تعطیل خواهد کرد.

او همچنین گفت که ممکن است به دلیل پروژه اصلاحی‌اش جانش به خطر بیفتد. وی از هوادارانش خواست تا در صورت مرگ یا کشته‌شدن برای او دعا کنند.

در همین حال، کمیته اجرایی جنبش صدری‌ها پایان کنترل خود بر تظاهرات اعتراضی در خیابان‌ها را اعلام کرد. این کمیته گفت که صحنه سیاسی عراق به روی همه احتمالات باز است.

دفتر صدر همچنین برافراشتن پرچم‌ها یا شعارهای سیاسی یا سخنرانی به نام جنبش صدری‌ها در رسانه‌ها و تریبون‌های ارتباطی را منع کرد و تمامی حساب‌های خود را بست.

کنارگیری مقتدی صدر از سیاست در مقطع حساسی از شرایط عراق صورت می گیرد.

عراق از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی که در دهم اکتبر (2021) برگزار شد، در بن‌بست سیاسی به سر می‌برد. اختلاف بین جنبش صدری‌ها و ائتلاف موسوم به چارچوب هماهنگی (احزاب و شبه نظامبان وابسته به ایران) که نوری مالکی و هادی العامری آنها را رهبری می‌کنند، افزایش یافته و مانع از تشکیل دولت در این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید