استقرار نیروهای ضد شورش در منطقه سبز بغداد

فرماندهی عملیات مشترک عراق وضعیت منع آمد و شد در بغداد اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال کناره‌گیری صدر از سیاست، هواداران معترض جریان صدری پس از ورود به منطقه سبز بغداد وارد کاخ ریاست جمهوری عراق شده و با نیروهای امنیتی در این کاخ درگیر شدند.

با توجه به وخامت اوضاع سیاسی در عراق و ادامه تظاهرات خیابانی، فرماندهی عملیات مشترک عراق ضمن اعلان وضعیت منع آمد و شد در ساعت 3:30 بعد از ظهر دوشنبه 7 شهریور به وقت محلی، ممنوعیت تردد همه وسایل نقلیه یا شهروندان را اعلام کرد.

همزمان نیروهای امنیتی عراق نیز از بسته شدن ورودی‌های جنوبی و شرقی بغداد و استقرار نیروهای ضد شورش در منطقه سبز خبر دادند.

به گفته خبرنگار«العربیه»، هواداران صدر در استان ذی‌قار وارد ساختمان استانداری شدند.

هواداران صدر همچنین ساختمان شهرداری ذی قار و ساختمان دادگاه استان میسان را تصرف کردند.

این در حالی است که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که جلسات گفت‌وگوها به دلیل شرایط امنیتی به تعویق افتاده است.

حیدر العبادی، رهبر ائتلاف النصر نیز خواستار آرامش و خویشتن‌داری در بغداد شد.

نشست مسئولان چهارگانه

از سوی دیگر برهم صالح رئیس جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر، محمد الحلبوسی رئیس مجلس و قاضی فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی، در نشستی مشترک حفظ امنیت، ثبات، روند دموکراتیک مبتنی بر قانون اساسی در عراق را به عنوان وظیفه تمامی مردم عراق، خاطرنشان کردند.

در این نشست همچنین، ضرورت گفت‌وگوی سازنده به عنوان راهکاری درست برای پایان دادن به همه اختلافات جاری و حفظ توانمندی‌های کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت.

دور تازه‌ای از گفت‌وگوها

حمایت از فراخوان نخست‌وزیر مبنی بر برگزاری دور جدیدی از گفت‌وگوهای ملی هفته جاری به منظور بررسی ایده‌ها و ابتکارات مربوط به حل بحران کنونی و دعوت مجدد از جریان صدری برای حضور در گفت‌وگوها، از دیگر محورهای مطرح شده در این نشست مشترک بود.

کناره‌گیری صدر از سیاست

در همین رابطه مقتدی صدر روحانی پر نفوذ شیعه در عراق، دوشنبه در توییتی کناره‌گیری نهایی خود از فعالیت‌های سیاسی در عراق را اعلام کرد و تمام دفاتر جریان صدر به جز آرامگاه پدر او، موزه و سازمان میراث خانواده صدر را تعطیل اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید