جریان صدری: خواهان کشوری خالی از شبه‌نظامیان و وابستگی به خارج هستیم

احمد الشریفی، تحلیلگر راهبردی به «العربیه»: موضوع نفت از نظر جریان صدری بسیار تاثیرگذار و مهم بوده و اهرم فشاری موثرتر از محاصره مراکز أحزاب است زیرا این أحزاب به سادگی می‌توانند مراکز جایگزین برپا کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جنبش صدر بار دیگر خواستار برپایی قدرت و حاکمیت در عراق به دور از حضور شبه‌نظامیان و وابستگی به کشورهای خارجی شد.

صالح محمد العراقی، از چهره‌های متنفذ جریان صدری ملقب به «وزیر صدر»، یکشنبه 6 شهریور در بیانیه‌ای در توییتر، بر اهمیت کنار نهادن احزاب موجود در هرم قدرت، مبارزه با فساد و فرقه‌گرایی و مبارزه با سلاح بی ضابطه تاکید ورزید.

العراقی با تاکید بر ضرورت دوری از رانت‌خواری، سلطه‌جویی و منازعه سیاسی، نسبت به ایجاد مناسبات متوازن عراق با تمامی کشورهای خارجی و همچنین شکل‌گیری دستگاه قضایی پاک و غیر سیاسی در کشور ابراز امیدواری کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری، شنبه 5 شهریور پیشنهاد داد که «همه احزاب» حاضر در صحنه سیاسی عراق پس از سقوط رژیم صدام حسین، از جمله حزب او، از مناصب دولتی کنار بروند تا شرایط لازم برای حل بحران سیاسی کشور ایجاد شود.

پیشنهاد صدر، پاسخ مثبت مخالفان سیاسی او به ویژه «هیئت هماهنگی» (شامل نوری المالکی و ائتلاف الفتح و جناح‌های نزدیک به ایران) را به دنبال نداشت.

به گزارش «شفق‌نیوز»، عائد الهلالی، از رهبران «هیئت هماهنگی» شنبه گفت: «نمی‌توان تشکل‌ها و احزاب را از مرحله آینده دور ساخت و آنها را در انتخابات شرکت نداد.»

گام‌های آینده صدری‌ها

در این زمینه، سرمد البیاتی، تحلیلگر أمور استراتژیک، بر این باور است که جریان صدری، مانند سال 2016، از منطقه سبز خارج نخواهد شد.

او در عین حال تاکید کرد که شروط معین شده از سوی صدر برای حل بحران، از جمله کنار رفتن همه احزاب، طرف‌ها یا مسئولان پیشین هرگز از سوی رقبای صدر پذیرفته نخواهد شد.

نفت

احمد الشریفی، تحلیلگر راهبردی، در اظهاراتی به «العربیه»، اعلام کرد که اقدام بعدی صدر احتمالا در راستای منابع انرژی خواهد بود. او تاکید کرد: «موضوع نفت از نظر جریان صدری بسیار تاثیرگذار و مهم بوده و اهرم فشاری موثرتر از محاصره مراکز أحزاب است زیرا این أحزاب به سادگی می‌توانند مراکز جایگزین برپا کنند.»

الشریفی افزود مخالفان صدر بر محدودیت زمانی در عدم واکنش سریع به هرگونه پیشنهاد صدر و همچنین خسته‌شدن هواداران او از ادامه محاصره مراکز أحزاب، حساب می‌کنند.

به نظر الشریفی، اعمال فشار و محاصره منابع انرژی از یک سو «هیئت هماهنگی» و از سوی دیگر اراده بین‌المللی را در منگنه خواهد گذاشت، به ویژه که نماینده سازمان ملل همچنان می‌خواهد نقش میانجی و پیشبرنده أمور به سمت گفت‌وگو میان طرف‌های سیاسی را ایفا کند.

او همچنین گفت: پس از اتفاقاتی که در اطراف ساختمان شورای عالی قضایی رخ داد، جریان صدری متوجه شد که حرکت به سمت منابع انرژی، بسیار کارسازتر است زیرا نتایج مضاعفی را دربر خواهد داشت.

منازل مجلل مسئولان

از سوی دیگر، غالب الدعمی، تحلیلگر سیاسی معتقد است که جریان صدری هرگز دست به چنین اقدامی نخواهد زد و باعث توقف صادرات نفت نخواهد شد، زیرا نتیجه نهایتا به نفع این جریان نخواهد بود و بلکه ممکن است به نارضایتی در میان عراقی‌ها علیه آن تبدیل شود.

الدعمی در مصاحبه با «العربیه» تاکید کرد که هواداران صدر ممکن است به سمت برخی از خانه‌های مجلل اشغال شده منطقه سبز توسط مقامات سابق رفته و آنها را از این منازل بیرون بریزند.

به نظر او این احتمال نیز وجود دارد که مقتدی صدر به فراخوان برپایی تظاهرات بیشتر متوسل شود.

«صدر پیش‌بینی‌ناپذیر است»

جمعی از شهروندان هم به «العربیه» گفتند که صدر غیرقابل پیش بینی است و همیشه به اقدامات غیرمترقبه دست زده و نظر خود را مرتباً تغییر می‌دهد.

برخی دیگر از شهروندان بر این باورند که صدر این بار بر خلاف پیش‌بینی آنها، بر نظر خود در مورد تشکیل دولتی از اکثریت سیاسی کشور، پایبند ماند که مسئولیت ناکامی این دولت در حل بحران‌های جاری یا موفقیت آن را متوجه او خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید