درخواست جدید مقتدی صدر؛ عدم مشارکت احزاب سیاسی در کابینه دولت عراق

صدر خواسته‌های پیشین خود را در شرایط کنونی کم اهمیت دانست و در تحولی تازه شرط جدیدی برای حل بحران عراق مطرح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری‌ها در عراق با طرح خواسته‌ای جدید خواستار کناره‌گیری همه احزاب سیاسی کنونی از مناصب دولتی برای حل بحران سیاسی این کشور شد.

عراق از زمان برگزاری آخرین انتخابات پارلمانی در اکتبر 2021 در بن‌بست سیاسی قرار دارد و نیروهای حاضر در پارلمان نتوانستند بر انتخاب رئیس جمهوری و کابینه کشور توافق کنند.

صدر که نفوذ سیاسی و اجتماعی بزرگی در عراق دارد، پیشتر خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده بود.

مقتدی صدر
مقتدی صدر

در مقابل، چارچوب هماهنگی، جریان وابسته به ایران ابتدا خواستار تشکیل دولت و سپس برگزاری انتخابات شده است.

با این حال صدر خواسته‌های پیشین خود را در شرایط کنونی کم اهمیت دانست و در تحولی تازه شرط جدیدی برای حل بحران عراق مطرح کرد.

محمد صالح العراقی، به نقل از مقتدی صدر در توییتر نوشت: «هم اکنون خواسته‌ای مهمتر از انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام وجود دارد. این خواسته عدم حضور شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی عراقی من جمله جریان صدری‌ها در فرایند سیاسی است.»

صدر افزود: «در صورت موافقت همه جریان‌های سیاسی، من آماده امضای سند کناره‌گیری از سیاست طی 72 ساعت آینده هستم.»

او ادامه داد که در صورت عدم تحقق چنین خواسته‌ای، امکان اصلاح شرایط عراق وجود ندارد.

تجمع هواداران صدر برابر شورای عالی قضایی عراق
تجمع هواداران صدر برابر شورای عالی قضایی عراق

از مهمترین شعارهای صدر طی سال‌های اخیر مبارزه با فساد است. حزب او به‌رغم عدم مشارکت در کابینه، از نفوذ زیادی در برخی وزارت‌های مهم کشور برخوردار است.

هواداران صدر طی یک ماه اخیر در صحن پارلمان عراق تحصن کرده و برای چند روزی برابر ساختمان شورای عالی قضایی کشور نیز تجمع کردند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اواسط ماه جاری میلادی برای حل‌وفصل بحران کنونی به ابتکارعمل «گفتگوی ملی» میان گروه‌های سیاسی اقدام کرد اما به‌دلیل تحریم این گفتگوها توسط جریان صدری‌ها و شخص مقتدی صدر، این اقدام با شکست مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size