برقراری آرامش شکننده در طرابلس در پی شدیدترین درگیری‌ها ظرف دو سال گذشته

الدبیبه و پاشآغا مسئولیت درگیری‌ها و نتایح به بار آمده را به گردن یک‌دیگر انداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طرابلس، پایتخت لیبی، یکشنبه 6 شهریور بعد از وقوع شدیدیترین درگیری‌ها طی در دو سال گذشته، شاهد برقراری آرامشی شکننده است.

نبردهای شامگاه جمعه میان گروه‌های رقیب در پی منازعه‌های سیاسی چند ماهه بود که به نبردی خیابانی در سراسر طرابلس تبدیل شد و 23 کشته و بیش از 100 زخمی برجای گذاشت.

وقوع این نبردها بار دیگر شبح جنگ را به لیبی بازگردانده است که هنوز نتوانسته بر آشوب‌های ایجاد شده از سال 2011 لجام بزند.

این در حالی است که عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر حکومت وحدت ملی و فتحی پاشاغا رقیب وی در سرت که از سوی پارلمان به ریاست دولت جدید منصوب شده، مسئولیت حوادث جاری را به گردن یک‌دیگر می‌اندازند.

«دوران کودتاها سپری شده»

الدبیبه شامگاه شنبه ، در بازدید از برخی از مراکز نیروها و شبه‌نظامیان حامی دولت خود در مرکز طرابلس تاکید کرد که «دوران کودتاها سپری شده است.»

او خاطرنشان کرد که نیروهایش از طرابلس دفاع خواهند کرد زیرا به گفته وی، این شهر «شهر ما است.»

او همچنین اعلام کرد که نیروهای دشمن (در اشاره به شبه‌نظامیان حامی پاشاغا) از این که پایتخت از آرامش برخوردار باشد، به شدت «ناخشنود» هستند.

الدبیبه پیشتر با این بیان که این درگیری‌ها «از داخل و خارج طراحی شده است»، افزود که دولت او خواهان برگزاری انتخابات است، در حالی که دیگران در صدد «کودتا و اداره کشور به ضرب زور و سلاح » هستند.

واکنش جناح پاشآغا

از سوی دیگر جناح طرفدار پاشاغا از زبان عثمان عبدالجلیل، سخنگوی دولت معرفی شده از سوی پارلمان تاکید کرده است که «دولت وحدت ملی»(به ریاست الدبیبه) مسئولیت وقوع درگیری‌ها و نتایج مترتب بر آن را برعهده دارد.

او در اظهاراتی به شبکه تلویزیونی محلی «الاحرار» افزود، گروه‌های مسلح وابسته به کابینه الدبیبه، آغازگر درگیری‌ها بودند.

عبدالجلیل دولت الدبیبه را متهم کرد که «در جست‌وجوی حقیقت نیست» و «مشتی توهم و خیالبافی‌ها را به مردم لیبی ارائه می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید