اسرائیل: توافق هسته‌ای با ایران تنها با وجود تهدید نظامی معتبر است

یکی از «دستاوردهایی» که به گفته لاپید، حاصل «گذاشتن اختلافات بین اسرائیل و آمریکا در پشت درهای بسته» بود، مخالفت واشینگتن با حذف سپاه پاسداران از فهرست «گروه‌های تروریستی خارجی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در اظهاراتی گفت، آمریکا بدون اعمال «تهدید نظامی معتبر» علیه ایران، قادر به دستیابی «توافق هسته‌ای خوبی» نخواهد بود.

به گزارش «جروزالم‌پست»، لاپید یک‌شنبه 5 شهریور در نشستی مطبوعاتی تاکید کرد، قدرت‌های جهانی «باید ایران را به امضای توافق بسیار بهتری سوق دهند. توافقی که خود آمریکایی‌ها آن را طولانی‌تر و قوی‌تر خوانده بودند.»

او در این زمینه تصریح کرد: «چنین توافقی تنها با یک تهدید نظامی معتبر به‌دست خواهد آمد.»

به گفته لاپید، اگر چنین اقدامی صورت بگیرد، «مقامات ایرانی متوجه می‌شوند که باید برای سرکشی‌های خود بهای سنگینی بپردازند.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، هنگامی که مقامات ایران متوجه شدند بمب‌های سنگرشکن آمریکا، توانایی حمله و تخریب مراکز هسته‌ای زیرزمینی این کشور را دارد، حاضر شدند در سال 2015 توافق «برجام» با واشینگتن را امضا کنند.

توافق طولانی و قوی

لاپید در توضیح معنای توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» گفت، توافقی طولانی‌تر خواهد بود که تاریخ انقضایی نداشته باشد.

او ادامه داد، توافق با ایران زمانی قوی‌تر خواهد بود که روند «نظارت را سخت‌تر کرده و به برنامه موشک‌های بالستیک ایران و نقش این کشور در اقدامات تروریستی در خاورمیانه رسیدگی کند.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز، روز جمعه در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا خاطرنشان کرده بود، حتی در صورت دستیابی احتمالی تهران و واشینگتن به یک توافق هسته‌ای، آمریکا باید «تهدید نظامی معتبری» علیه ایران در نظر داشته باشد.

نخست‌وزیر اسرائیل در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی خود افزود، او به ارتش اسرائیل و موساد دستور داده که «برای محافظت از امنیت» این کشور، برای هر سناریویی آمادگی لازم را داشته باشند.

او در این زمینه تصریح کرد: «آمریکایی‌ها این اقدام را درک خواهند کرد و دنیا [نیز] آن را خواهد فهمید.»

مدیریت اختلافات

لاپید همچنین از رویکرد دولت خود در نحوه مدیریت اختلافات با واشینگتن دفاع کرد و گفت، او نمی‌خواسته به روابط راهبردی میان آمریکا و اسرائیل آسیبی وارد کند.

به گفته لاپید، دولت او تلاش کرد تا اطمینان حاصل کند، آمریکایی‌ها نظرات اسرائیل در پرونده هسته‌ای ایران را درک کرده‌اند.

یکی از «دستاوردهایی» که به گفته لاپید، حاصل «گذاشتن این اختلافات در پشت درهای بسته» بود، مخالفت واشینگتن با حذف سپاه پاسداران از فهرست «گروه‌های تروریستی خارجی» است.

به گفته او، تل‌آویو در پشت صحنه روابط خود با آمریکا، به‌دنبال این بود تا اطمینان حاصل کند، پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بسته نخواهد شد.

اتحادیه اروپا برای پایان‌دادن به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، در مرداد ماه پیش‌نویسی را به طرف‌های مذاکره‌کننده پیشنهاد داد و آن را «متن نهایی» خواند.

این پیش‌نویس پس از چند مرحله تغییر و اعمال نظر، هم‌اکنون توسط تهران در حال بررسی است.

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به این اقدام اتحادیه اروپا گفت، این پیش‌نویس با آن‌چیزی که بایدن در جریان سفر خود به اسرائیل گفته بود، تفاوت دارد.

در همین رابطه، شبکه «فاکس نیوز» بر اساس برخی گزارش‌ها نوشت، دفتر لاپید در روزهای گذشته تلاش کرد با جو بایدن ارتباط تلفنی برقرار کند اما تاکنون موفق نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید