جریان صدری مجددا خواستار انحلال پارلمان عراق شد

مقتدی صدر در 10 اوت گذشته خواستار انحلال پارلمان توسط قوه قضائیه عراق شد اما مقامات قضایی گفتند که نهاد قضا صلاحیت چنین اقدامی را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جریان صدری به رهبری مقتدی صدر جمعه 4 شهریور در راستای فشار بر رقبای سیاسی خود مجددا از بالاترین نهاد قضایی عراق خواستار انحلال پارلمان این کشور شد.

این در حالی است که به‌رغم گذشت 10 ماه از آخرین انتخابات پارلمانی، گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های حاضر در پارلمان عراق نتوانستند بر انتخاب رئیس جمهور و تشکیل کابینه جدید به توافق برسند.

اختلاف میان جریان صدری و «چارچوب هماهنگی»، وابسته به ایران از اواخر ماه ژوئیه بالا گرفت و دو طرف با حضور هواداران خود در سطح خیابان‌های بغداد علیه یکدیگر اعتراض کردند.

جریان صدری خواهان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس بوده اما چارچوب هماهنگی خواستار تشکیل کابینه و سپس برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

 تجمع هواداران جریان صدری در بغداد
تجمع هواداران جریان صدری در بغداد

هواداران جریان صدری بیش از یک ماه است در داخل و اطراف پارلمان عراق تحصن کرده‌اند.

از سویی، هواداران چارچوب هماهنگی از 12 اوت در یکی از بزرگراه‌های منتهی به منطقه سبز بغداد تجمع کرده‌اند.

مهند الموسوی، از اعضای جریان صدری امروز در خطبه‌های نماز جمعه در اطراف پارلمان عراق که شاهد حضور هزاران نفر از هواداران این جریان بود، مجددا از دادگاه عالی کشور انحلال پارلمان را خواستار شد.

قرار است دادگاه عالی عراق سه‌شنبه آینده درباره درخواست انحلال پارلمان توسط نصار الربیعی، رئیس فراکسیون صدری در پارلمان عراق تشکیل جلسه دهد.

الموسوی در خطبه‌های نماز جمعه با خطاب به مقامات سیاسی و قضایی عراق گفت که جریان صدری به هر قیمت اجازه پایمال‌شدن حق خود را نمی‌دهد.

مقتدی صدر در 10 اوت گذشته خواستار انحلال پارلمان توسط قوه قضائیه عراق شد اما مقامات قضایی گفتند که نهاد قضا صلاحیت چنین اقدامی را ندارد.

اصل 64 قانون اساسی عراق اعلام می‌دارد انحلال پارلمان یا توسط اکثریت مطلق نمایندگان با درخواست یک سوم آنها انجام می‌پذیرد و یا با درخواست نخست‌وزیر و موافقت رئیس جمهوری و سپس پذیرش اکثریت اعضای پارلمان صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید