الکاظمی: همه در قبال دستیابی به راه حل بحران عراق مسئولیت دارند

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق: تحرکات سیاسی و تعدد مسیرهای آن نباید به موضوع اختلاف‌برانگیزی تبدیل شود که برنامه ملی را تهدید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از رهبران سیاسی عراق با تاکید بر لزوم حل و فصل بحران کنونی کشور، درمورد تاثیر اوضاع متشنج سیاسی بر دستاوردهای تحقق یافته، در گیرودار تنش میان مولفه‌های سیاسی عراق هشدار دادند.
در این رابطه، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز ضمن دعوت از تمامی طرف‌ها برای حل این بحران، هشدار داد که «آنچه امروز عراق شاهد آن است، بحرانی سیاسی است که دستاوردهای امنیتی را تهدید می‌کند.»
الکاظمی تاکید کرد: «همه در مورد یافتن راه حل برای بحران مسئولیت دارند. کلید راه حل این است که همه بر سر میز گفت‌وگوی ملی بنشینند.»

هم‌زمان، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، شنبه 5 شهریور در جریان «همایش اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان» در بغداد، تاکید کرد که ـ«ناکامی سیاسی» کنونی در اجرای سررسیدهای ملی به موجب قانون اساسی بعد از گذشت ده ماه از برگزاری انتخابات، «غیرقابل پذیرش» است.
به گزارش خبرگزاری عراق، صالح اظهار داشت: «عراق در شرایطی حساس قرار داشته و با چالش‌های بزرگی روبروست... گزینه گفت‌وگو صرف نظر از شدت بحران و اختلافات، باید پیروز شود.»
او همچنین با تاکید بر شناسایی«نقاط ضعف» در دستیابی به راه‌حل‌های بنیادین، گفت: «تحرکات سیاسی و تعدد مسیرهای آن نباید به موضوع اختلاف‌انگیزی تبدیل شود که پروژه ملی را تهدید کند.»

برهم صالح در کنفرانس
برهم صالح در کنفرانس


محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان هم ضمن دعوت از نیروهای سیاسی برای گفت‌وگو به هدف دستیابی به راه حل بحران سیاسی، هشدار داد که أوضاع کشور «در چنین شرایطی نمی‌تواند تداوم یابد.»
الحلبوسی گفت: «أوضاع کنونی، بیانگر سیر قهقرایی ما نسبت به گذشته است. ما باید پشت میز گفت‌وگو نشسته و در مسیر برگزاری انتخابات زودهنگام پیش برویم.»

همایش اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان در بغداد
همایش اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان در بغداد
Advertisement

دعوت به انتخابات زودهنگام

از سوی دیگر عمار الحکیم، رهبر «جریان الحکمه»، خاطرنشان کرد که «هیئت هماهنگی» که ادتلاف گروه‌های شیعی نزدیک به ایران است هنوز به اهمیت حضور «جریان صدری» در مراکز تصمیم گیری و کار در نهادهای دولتی «باور» دارد.
الحکیم در جریان مشارکت در این همایش افزود: ما بیشترین نیاز را به آرام کردن مردم و ایجاد حسن نیت قبل از اصلاح قانون داریم. برگزاری انتخابات زودهنگام، نیازمند مقدمات و گفت‌وگوهای پارلمانی و حقوقی است.
او با تاکید بر این که انتخابات زودهنگام، «گزینه‌ای قابل بحث، تفاهم و اجراست»، از همه احزاب خواست تا خویشتن داری سیاسی، مردمی و رسانه‌ای داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید