مقام اسرائیلی: آمریکا همزمان با مذاکرات گزینه نظامی علیه تهران را کنار نگذاشته است

گانتز پس از بازدید از مقر اصلی فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» در فلوریدا و مذاکره با مقامات نظامی این فرماندهی درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به واشینگتن سفر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام نظامی اسرائیلی گفت که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به طور غیرمستقیم از وجود یک گزینه نظامی علیه ایران همزمان با مذاکرات اتمی با خبر شده است.

اسرائیل از زمان آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا و شروع مذاکرات احیای برجام، خواستار اعلام گزینه نظامی علیه ایران توسط واشینگتن همزمان با روند مذاکرات بود.

به گفته مقامات اسرائیلی، تهران تنها با وجود یک تهدید واقعی نظامی از خود نرمش نشان می‌دهد.

گانتز جمعه چهارم شهریور با سالیوان در کاخ سفید دیدار و درباره توافق احتمالی احیای برجام و فعالیت‌های مخرب منطقه‌ای ایران گفتگو کرد.

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

گانتز پس از بازدید از مقر اصلی فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» در فلوریدا و مذاکره با مقامات نظامی این فرماندهی درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به واشینگتن سفر کرد.

وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با سالیوان از مخالفت اسرائیل با پیشنهاد توافق احیای برجام خبر داد و بر لزوم وجود تهدید نظامی علیه ایران تاکید کرد.

گانتز همچنین به مشاور امنیت ملی آمریکا یادآوری کرد که اسرائیل در تعامل با ایران از آزادی عمل برخوردار است.

مقام نظامی اسرائیلی اظهار داشت، «از سوی مسئولان آمریکایی درباره وجود گزینه نظامی علیه ایران اشاراتی شد اما درباره جزئیات صحبتی انجام نشد. ما احساس کردیم که دولت آمریکا در کنار روند دیپلماتیک به گزینه نظامی نیز به طور جدی فکر کرده است.»

این مقام افزود، آمریکایی‌ها می‌دانند وجود تهدید نظامی باعث می‌شود طرف ایرانی عملگراتر رفتار کند و این به تقویت موضع واشینگتن کمک خواهد کرد.

او اشاره کرد که حتی در صورت امضای توافق با ایران، وجود تهدید نظامی جدی توسط آمریکا مانع سیاست‌های تنش‌زای منطقه‌ای تهران می‌شود.

مقام نظامی اسرائیلی گفت، همان طور که پیشتر ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل با سالیوان دیداری راضی‌کننده و مثبت داشت، گانتز نیز از دیدار با مشاور امنیت ملی آمریکا و شنیدن مواضع دولت اسرائیل توسط او درباره توافق احتمالی اتمی با ایران، «احساس خوبی» داشته است.

این مسئول اسرائیلی بیان کرد، «از سخنان سالیوان این طور به نظر می‌رسید که دولت بایدن عجله‌ای برای امضای توافق با ایران ندارد و اسرائیل می‌تواند بر محتوای توافق تاثیر بگذارد.»

بنا به گفته این مقام اسرائیلی، پیش‌نویس کنونی توافق، نهایی نشده است و تل‌آویو می‌تواند توافق مذکور را قوی‌تر و مدت اجرای آن را طولانی‌تر کند.

گانتز از حملات اخیر آمریکا به نیروهای نیابتی ایران در سوریه نیز استقبال کرد و به سالیوان گفت که ادامه استفاده از گزینه نظامی علیه سیاست‌های منطقه‌ای تهران همزمان با مذاکرات اتمی پیام روشنی برای ایران خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید