تهدید عراق به اقدام قانونی علیه خریداران نفت اقلیم کردستان

پیشتر وزارت نفت عراق در سال 2014 دست به اقدام مشابهی علیه مشتریان نفت اقلیم کردستان زده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق «سومو»، خریداران نفت خام اقلیم کردستان در شمال این کشور را تهدید به اقدام قانونی جدید کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، تهدید مشتریان نفت کردستان از سوی شرکت «سومو»ی عراق در تاریخ 23 اوت از طریق ارسال نامه‌ای به مشتریان نفت انجام گرفته است.

جدیدترین مجموعه اقدامات دولت عراق درباره موضوع فروش نفت اقلیم کردستان، تلاش وزارت نفت این کشور برای کنترل درآمدهای نفتی این اقلیم است.

از سوی دیگر حکومت محلی اقلیم با رد حکم دادگاه عالی فدرال عراق، حکم صادره در فوریه درباره مبانی قانونی بخش نفت و گاز در اقلیم کردستان را مغایر قانون اساسی دانست.

طبق گزارش رویترز در متن نامه شرکت «سومو» آمده است: «شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق برای جلوگیری از بارگیری محموله‌های نفتی غیرقانونی از جمله محموله‌هایی که از اقلیم کردستان خارج می‌شود، اقدام قانونی جدی علیه همه مشتریان و طرف‌های ذینفع انجام خواهد داد».

وزارت نفت فدرال عراق و شرکت «سومو» به‌عنوان شرکت وابسته به وزارت نفت، این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که علیه هر فروشنده یا خریدار نفت خام قاچاقی که ثابت شود نفت را بدون موافقت شرکت دولتی «سومو» از پایانه نفتی جیحان ترکیه بارگیری کرده است، اقدام قانونی انجام دهند.

حکومت اقلیم کردستان از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرد.

وزارت نفت عراق در سال 2014 برای جلوگیری از تخلیه محموله کشتی‌های حامل نفت خام از اقلیم کردستان در بنادر خارجی دست به اقدام مشابهی زده بود.

دولت عراق بارها تلاش کرد تا حکم دادگاه عالی فدرال در ماه فوریه را اجرایی کند. دولت عراق بسیاری از شرکت‌های فعال در کردستان را به جلسات دادگاه بازرگانی احضار کرد که حضور آنها در دادگاه بارها به تعویق افتاد. عراق همچنین تهدید کرد در صورت عدم خروج شرکت‌های خدمات میدان نفتی از اقلیم کردستان، آنها را در لیست سیاه قرار خواهد داد.

به گفته یک منبع آگاه، آخرین شرکت‌های خدمات میدان نفتی که در لیست سیاه دولت عراق قرار گرفته‌اند، عبارتند از: «ويذرفورد انترناسیونال» و«اويل سيرو» که مقر این دو شرکت دبي است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید