رئیس موساد: توافق اتمی جدید مانع اقدامات اسرائیل علیه رژیم ایران نمی‌شود

توافق جدید باعث تغییر تمایل طولانی‌مدت رژیم ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داوید برنعه، رئیس سازمان امنیت و اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد»، با انتقاد از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به دلیل «تعجیل» این دولت برای عقد یک «توافق وحشتناک» با ایران، تاکید کرد که توافق هسته‌ای جدید جلوی اقدامات اسرائیل علیه رژیم ایران به منظور دفاع از منافع امنیتی کشور متبوعش را نمی‌گیرد.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، برنعه که به دیدار جمعی از مقامات ارشد سیاسی و امنیتی اسرائیل رفته بود، روز پنجشنبه گفت: «اسرائیل یک پای این توافق نیست. اسرائیل مجاز به دفاع از خود است، و به هر طریق ممکن این کار را خواهد کرد. ما نمی‌توانیم بی سر و صدا گوشه‌ای بنشینیم و افزایش دامنه خطر را تماشا کنیم.»

برنعه در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به تهدید منطقه‌ای رژیم ایران خاطرنشان کرد: «این مائیم که با حزب‌الله دست‌به‌گریبانیم، نه آمریکایی‌ها. ما با جهاد اسلامی سر و کله می‌زنیم، نه آمریکایی‌ها. ما با سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی شبه‌نظامی آنها در سوریه درگیریم، نه آمریکا‌یی‌ها. مقابله با تمام این‌ها گرفتاری ماست.»

رئیس موساد افزود: «معلوم است که آمریکا یک روز ممکن است بگوید می‌خواهم خاورمیانه را ترک کنم، ولی ما نمی‌توانیم برویم. ما اینجا هستیم. در ضمن، تفاوت‌های مفهومی در جهان‌بینی‌های ما وجود دارد.»

برنعه گفت توافق هسته‌ای احتمالی جدید آمریکا با ایران، بالقوه از توافق سال 2015 بدتر است، و خطر آن به مراتب برای اسرائیل و جهان بیشتر است. به گفته وی، این معامله باعث تغییر تمایل طولانی‌مدت رژیم ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌شود.

وی افزود علاوه بر اهرم نظامی آشکار، «اهرم‌های دیگری» هم وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد؛ و تاکید کرد به جای عقد یک توافق ناقص و بد، بهتر است تحریم‌ها را ادامه داد تا رژیم ایران «فقیرتر و ضعیف‌تر و کم‌خطرتر» شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید