دادگاه عالی فدرال عراق تاریخ بررسی موضوع انحلال پارلمان را تعیین کرد

منابع العربیه: الکاظمی به دیدارهای فردی خود با جناح‌های سیاسی ادامه می‌دهد تا چشم انداز روشنی برای خروج کشور از بحران ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی فدرال عراق اعلام کرد که روز 30 اوت را به‌عنوان تاریخ بررسی مسئله انحلال پارلمان تعیین کرده است.

همزمان منابع سیاسی عراقی در تماس با «العربیه»، خبر روز گذشته درباره دومین نشست گفت‌وگوی میان جناح‌های سیاسی به ریاست مصطفی الکاظمی نخست وزیر و حضور روسای جمهوری، پارلمان و قوه قضائیه را تکذیب کردند.

این منابع به العربیه گفتند که روز پنجشنبه هیچ تاریخی برای دومین جلسه گفت‌وگویی که الکاظمی برای آن دعوت کرده بود، تعیین نشده است.

منابع همچنین فاش کردند که «حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی و ائتلاف «حاکمیت» به رهبری محمد الحلبوسی طی رایزنی‌های فردی با جناح‌های سیاسی به این نتیجه رسیدند که برگزاری دومین نشست گفت‌وگوها بدون مشارکت صدری‌ها هیچ فایده‌ای ندارد».

این منابع افزودند: «اگر جریان صدری‌ها به تحریم جلسه‌های گفت‌وگو ادامه دهد، تشکیل این جلسه‌ها نتیجه‌ای در بر نخواهند داشت.»

منابع العربیه تاکید کردند، الکاظمی به دیدارهای فردی خود با جناح‌های سیاسی ادامه خواهد داد تا چشم انداز روشنی برای خروج از بحران ایجاد کند.

در همین حال منابع دیگری فاش کردند که «چارچوب هماهنگی» وابسته به ایران، جمع آوری امضاهای پارلمانی با هدف از سرگیری جلسات پارلمان را آغاز کرده است.

پس از خروج جریان صدری‌ها جلسات پارلمان با تصمیم محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان به تعلیق درآمد.

گفتنی است که صحنه سیاسی عراق مدتی است که شاهد یک وضعیت تقابل سیاسی میان طرفدارن ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی» شیعیان وابسته به ایران و جنبش صدری‌ها است. در حالی که ائتلاف «چارچوب هماهنگی» بر نامزدی محمد شیاع السودانی برای پست نخست وزیری اصرار می‌ورزد، طرفداران مقتدی صدر همچنان به تحصن خود مقابل پارلمان عراق ادامه می‌دهند.

صدری‌ها خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید