گانتز: توافق هسته‌ای با ایران امنیت منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد

وزیر دفاع اسرائیل گفت که تل‌آویو به افزایش توانمندی‌های خود برای مقابله با هر گونه شرایط خاص حاصل از برنامه اتمی ایران ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل تصریح کرد توافق اتمی با ایران، امنیت منطقه و جهان را به خطر انداخته و پول‌های حاصل از آن به دست نیروهای نیابتی تهران در منطقه خواهد رسید.

گانتز چهارشنبه 2 شهریور به خبرگزاری‌های داخلی اسرائیل گفت که توافق اتمی، توانایی ساخت بمب اتم توسط ایران را به تاخیر نمی‌اندازد و هیچ شرط بلند مدتی درباره برنامه هسته‌ای را هم به ایران تحمیل نخواهد کرد.

او‌ درباره سفر پنج‌شنبه خود به آمریکا اظهار داشت: «به مقامات دولت ایالات متحده خواهم گفت که توافقنامه حاصل از گفتگوهای اتمی وین با ایران، امنیت منطقه و جهان را به مخاطره خواهد انداخت.»

گانتز افزود که تل‌آویو به افزایش توانمندی‌های خود برای مقابله با هر گونه شرایط خاص حاصل از برنامه اتمی ایران ادامه می‌دهد.

سالن مذاکرات اتمی وین
سالن مذاکرات اتمی وین

هشدار اسرائیل

گانتز روز گذشته به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که توافق با ایران، امکان انتقال 250 میلیارد دلار به شبه‌نظامیان نیابتی وابسته به تهران را فراهم می‌کند.

او تاکید کرد که اسرائیل تمام تلاش خود را برای تاثیرگذاری بر توافق هسته‌ای با ایران به کار خواهد گرفت.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل نیز امروز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که متن کنونی توافق هسته‌ای، «بد و غیرقابل پذیرش» است.

لاپید این پرسش را مطرح کرد که «چگونه می‌توان قراردادی را با ایرانی‌ها امضا کرد که سالانه صد میلیارد دلار را به عنوان پاداشی برای زیر پا گذاشتن تمامی تعهداتشان، در اختیار آن‌ها می‌گذارد؟»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل نیز چهارشنبه در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشت که دولت آمریکا با توافق هسته‌ای احتمالی خود را بی‌اعتبار می‌کند.

نتانیاهو به «العربیه» گفت: «ایران در طول یک دهه به یک تریلیون دلار برای تامین مالی تروریسم دسترسی پیدا خواهد کرد و به هیچ توافقی حتی اگر توافق خوبی باشد پایبند نخواهد ماند.»

مقامات اسرائیلی طی چند روز گذشته با نزدیک‌شدن به مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، دیدارهای خود با مقامات آمریکایی را افزایش داده و مخالفت خود با توافق هسته‌ای با تهران را تکرار کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید