نیروهای امنیتی عراق راه‌های منتهی به پارلمان و شورای عالی قضایی را بستند

روسای قوای چهارگانه عراق در نشست خود بر ضرورت آغاز گفت‌وگوها میان نیروهای سیاسی، حمایت از نهادهای دولت و حفظ استقلال آنها تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی عراق، شامگاه چهارشنبه، 2 شهریور، برای جلوگیری از تکرار تجمع معترضان مقابل ساختمان پارلمان و مقر شورای عالی قضایی این کشور راه‌های منتهی به این دو نهاد حکومتی در منطقه سبز بغداد را بستند.

به گزارش خبرنگار تلویزیون «العربیه» در بغداد، نیروهای امنیتی با بستن این راه‌ها، عملا ساختمان پارلمان و مقر شورای عالی قضایی را از منطقه سبز جدا کردند.

اقدام نیروهای امنیتی عراق پس از آن صورت گرفت که روسای قوای چهارگانه پس از نشست روز چهارشنبه خود بر لزوم حفاظت از نهادهای دولتی و حفظ اعتبار و استقلال آنها تاکید کردند.

روسای قوای چهارگانه همچنین بر ضرورت از سرگیری گفت‌وگوهای مؤثر برای حفاظت از آرامش و صلح در داخل کشور تأکید کردند.

ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه روسای قوای چهارگانه اعلام کرد: «برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز چهارشنبه میزبان نشستی با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و فایق زیدان رئیس شورای عالی قضایی برای بحث و بررسی تحولات اخیر و پیامدهای آنها در این کشور بود».

موضع‌گیری جدی

در این بیانیه تاکید شده که «تداوم وضعیت آشفته سیاسی بر تلاش‌های ملی برای تحکیم ثبات و حفظ امنیت شهروندان عراقی تأثیر منفی می‌گذارد لذا این امر مستلزم موضع‌گیری فعال و جدی همه نیروهای سیاسی برای جلوگیری از تشدید تنش و آغاز گفت‌وگوی ملی به عنوان تنها راه حل پایان دادن به بحران‌ است».

تظاهرات مسالمت‌آمیز

در بیانیه همچنین آمده است: «برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و ابراز عقیده شهروندان با رعایت مقررات و قوانین و حفظ امنیت و اموال عمومی یک حق تضمین شده در قانون اساسی است».

حاضران در نشست چهارگانه بر لزوم تلاش همگانی همه نیروهای سیاسی و بازیگران اجتماعی برای اتحاد نیروهای سیاسی و اتخاذ مواضع یکپارچه، جدی و قاطع برای رفع بحران به روش‌های مسالمت آمیز و دموکراتیک که قانون اساسی آن را تضمین کرده است، تاکید کردند.

دعوت به برگزاری این نشست پس از آن صورت گرفت که بحران سیاسی و تنش در عراق پس از اعلام تحصن علنی روز سه‌شنبه صدری‌ها مقابل شورای عالی قضایی و تعطیلی این شورا و دادگاه‌های وابسته به این نهاد قضایی، به بن بست کامل رسیده بود.

از سرگیری فعالیت شورای عالی قضایی

شورای عالی قضایی روز چهارشنبه اعلام کرد، پس از عقب‌نشینی تظاهرکنندگان از مقابل ساختمان این شورا تصمیم به از سرگیری فعالیت در همه دادگاه‌ها گرفته است.

این شورا اما بر لزوم اتخاذ تدابیر قانونی در برابر هرکسی که قانون را نقض می‌کند و مؤسسات عمومی را مختل می‌سازد، تاکید کرد.

تحصن هواداران مقتدی صدر، مقابل ساختمان شورای عالی قضایی در بغداد، شامگاه سه‌شنبه با درخواست رهبر این جریان، به صورت مسالمت‌آمیز پایان یافت.

روز سه‌شنبه در پی تحصن هواداران صدر و اقدام به نصب چادر مقابل شورای عالی قضایی عراق، این نهاد قضایی فعالیت خود را متوقف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید