نیروهای آمریکایی به حمله نیروهای نیابتی ایران در سوریه پاسخ دادند

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد نیروهای وابسته به ایران در واکنش به حمله ائتلاف بین‌المللی به مواضع آنها، پایگاه ائتلاف در نزدیکی میدان گازی «کونیکو» در حومه دیرالزور را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو مقام آمریکایی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به هجوم‌ موشکی نیروهای نیابتی ایران در سوریه پاسخ دادند.

این دو مقام به شرط افشا نشدن نام آنها شامگاه چهارشنبه 2 شهریور به «العربیه» گفتند که حمله ارتش آمریکا احتمالا به کشته‌شدن تعدادی از نیروهای نیابتی ایران منجر شده است.

آنها به خسارات احتمالی آمریکا در این درگیری‌ها اشاره‌ای نکردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه هم امروز گزارش داد که نیروهای وابسته به ایران در واکنش به حمله ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» به مواضع آنها، پایگاه ائتلاف در نزدیکی میدان گازی «کونیکو» در حومه دیرالزور را هدف قرار دادند.

دیدبان گفت که پایگاه ائتلاف توسط دو موشک از منطقه «حطله» واقع در حومه شمالی دیرالزور، محل استقرار نیروهای نیابتی ایران مورد حمله قرار گرفت.

این نهاد حقوق بشری سوریه تاکید کرد که گزارشی از خسارت‌های احتمالی نیروهای ائتلاف منتشر نشده است اما نیروهای ائتلاف بلافاصله منطقه محل شلیک این دو موشک را هدف قرار داده و هواپیماهای ائتلاف نیز بر فراز آن منطقه به پرواز درآمدند.

دیدبان همچنین بیان کرد که فرماندهان گروه‌های نیابتی ایران مواقع خود در شهر تدمر واقع در حومه حمص را به‌دلیل احتمال حمله نیروهای ائتلاف بین‌المللی ترک کرده‌اند.

نیروهای آمریکایی مستقر در استان دیرالزور در شرق سوریه
نیروهای آمریکایی مستقر در استان دیرالزور در شرق سوریه

6 کشته

پیشتر دیدبان از کشته شدن 6 شهروند سوری و غیرسوری و زخمی‌شدن شماری دیگر در حمله علیه زاغه‌ها و اردوگاه شبه‌نظامیان ایرانی در دیرالزور خبر داد.

در بیانیه دیدبان آمده است این حملات ساعت چهار بامداد با شلیک راکتی بسیار قدرتمند آغاز شد که انهدام زاغه‌های «عیاش» و اردوگاه الصاعقه، کانون استقرار شبه‌نظامیان فاطمیون را به دنبال داشت.

سرهنگ جو بوچینو، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) هم گفت که حملات در استان دیرالزور در شرق سوریه، «تاسیسات زیرساختی مورد استفاده گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران ایران را مورد هدف قرار داد.»

منطقه حد فاصل شهرهای البوکمال و المیادین در حومه شرقی دیرالزور، توسط گروه‌های نیابتی ایران از جمله حزب‌الله لبنان و تیپ فاطمیون اداره می‌شود.

به گفته ناظران و شاهدان محلی، حدود 15 هزار جنگجو وابسته به ایران با ملیت‌های عراقی، افغانستانی و پاکستانی در مناطق اطراف دیرالزور مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید