نشست سه‌جانبه سران حکومت عراق و بازگشت آرامش نسبی به بغداد

محمد صالح العراقی، ملقب به «وزیر صدر»: اعتراض و انتقاد به تحصن در مقابل شورای عالی قضایی و دادگاه فدرال از ترس افشای پرونده‌های فساد نشأت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با اعلام پایان مسالمت‌آمیز تحصن هواداران جریان صدری در برابر ساختمان شورای عالی قضایی به درخواست مقتدی صدر، آرامش نسبی چهارشنبه 2 شهریور به بغداد بازگشت و به دنبال آن شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که کار خود را از سر خواهد گرفت.

نیروهای امنیتی ظرف ساعات گذشته، سطح هشدار و تدابیر فوق‌العاده امنیتی را از بیم متشنج شدن اوضاع در منطقه سبز بغداد افزایش دادند.

دیدار سه‌جانبه

به گزارش خبرنگار «العربیه»، برهم صالح، رئیس جمهوری، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق چهارشنبه در دیداری سه‌جانبه اوضاع سیاسی و امنیتی کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

آنها همچنین با جنین هنیس پلاسچارت، نماینده سازمان ملل در کاخ السلام دیدار داشتند.

بیانیه شورای عالی قضایی

شورای عالی قضایی چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی قضات کشور و اعضای دادستانی کل که به‌طور خاص به فعالیت کاری خود ادامه می‌دهند، طبق قوانین می‌توانند به همه پرونده‌ها رسیدگی کنند.

شورای عالی قضایی عراق در ادامه همین بیانیه تاکید کرد که اعضای آن به تعهدات و وظایفی که بر مبنای قانون تشکیلات قضایی بر عهده آنها گذاشته شده، از جمله عدم اقدام بر اساس نظر شخصی خود در مسائل مورد توجه افکار عمومی، متعهد هستند.

شکایت بین‌المللی

در بخش دیگری از این بیانیه که طی ساعات گذشته دست به دست می‌شد، همه گمانه‌زنی‌ها در این خصوص که گروهی از قضات در رابطه با رخدادهای 23 اوت جاری، به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کرده‌اند، تکذیب شده است.

در پایان این بیانیه آمده است که فقط دستگاه قضایی عراق از صلاحیت و توانایی لازم برای دنبال کردن هر پرونده‌ای بر مبنای قوانین جاری برخوردار است.

اقدام ناگهانی آتی جریان صدر

از سویی محمد صالح العراقی، از رهبران جریان صدری ملقب به «وزیر صدر»، چهارشنبه در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در«توییتر»اعلام کرد که جریان صدری دست به اقدام ناگهانی دیگری نظیر اقدام قبلی(تحصن) خواهد زد.

العراقی همچنین اعتراض و انتقاد به تحصن روز گذشته هواداران صدر در مقابل شورای عالی قضایی و دادگاه فدرال را ناشی از ترس از افشای پرونده‌های فساد دانست.

به گفته او «هیئت هماهنگی»، متشکل از گروه‌های وابسته به ایران، دشمن کینه‌توز مقتدی صدر است و دستگاه قضایی عراق یگانه حامی و پشتیبان این هیئت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید