گرفتاری لبنان با سوخت ارسالی از ایران در سایه تحریم‌های آمریکا

وزیر انرژی لبنان به«العربیه»: اگر سوخت ایران برسد، از آنجایی که سوخت اهدایی است، مشمول تحریم نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار اخبار ضد و نقیض در افکار عمومی لبنان و اظهارات برخی سیاستمداران مبنی بر استفاده از سوخت اهدایی ایرانی برای تامین سوخت نیروگاه‌های این کشور، هشدارها در مورد اعمال تحریم‌های آمریکا علیه لبنان بالا گرفته است که ممکن است لبنان را در وخیم‌ترین بحران اقتصادی آن طی دهه‌های اخیر غرق کند.

ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان چهارشنبه 2 شهریور به «العربیه» گفت: «اگر سوخت ایران برسد، از آنجایی که سوخت اهدایی است، مشمول تحریم نمی‌شود.»

فیاض همچنین افزود: «در دیدار با مقامات آمریکایی متوجه شدم که هدایای رایگان، مشمول تحریم‌ نمی‌شود. از سوخت اهدایی ایران استقبال می‌کنیم زیرا در افزایش ساعات برق‌رسانی به ما کمک می‌کند».

مطابقت مشخصات سوخت اهدایی ایران

او در ادامه گفت: «نجیب میقاتی، نخست‌وزیر در دیدار با سفیر ایران در بیروت بر ضرورت تطابق مشخصات سوخت دیزل ایران با مشخصات نیروگاه‌های لبنان تاکید کرده است»

او خاطرنشان کرد که «سفیر ایران، تشکیل هیئت رسمی لبنانی برای سفر به تهران با هدف بررسی مشخصات سوخت ارسالی و مقادیر مورد نیاز را پیشنهاد داد.»

همچنین گفت که میقاتی متنی حاوی مشخصات سوخت مورد نیاز لبنان را به سفارت ایران در بیروت فرستاده است.

مبادله سوخت با کشور ثالث

یکی از مقامات نزدیک به میقاتی پیشتر اعلام کرد که «مشخصات سوخت ایران با نیاز نیروگاه‌ها مطابقت ندارد، لذا ایران یا لبنان می‌بایست این سوخت را با کشور ثالثی مبادله کنند.»

بحران برق در لبنان با افزایش نرخ برابری دلار با لیره لبنانی و توقف یارانه بانک مرکزی لبنان برای خرید سوخت به دلیل کاهش ذخایر ارزی خود، تشدید شد و مقامات این کشور را به یافتن راه حل‌های مرحله‌ای برای این بحران، وادار کرد.

دولت لبنان در این راستا اقدام به وارد کردن یک میلیون تن گازوئیل سیاه از عراق و مبادله آن با سوخت مطابق با مشخصات کارخانه‌های لبنانی از طریق مناقصه‌ای کرد که شرکت ملی امارات «اینوک» برنده آن شد.

به گفته فیاض وزارت انرژی «ممکن است همین شیوه را در خصوص جایگزینی سوخت ایران با سوخت مطابق با مشخصات نیروگاه‌های ما در پیش بگیرد ولی در انتظار تصمیم نخست‌وزیر هستیم.»

وزیر انرژی لبنان فاش کرد که این وزارتخانه همچنین در حال ارتباط با دولت الجزایر برای تامین سوخت نیروگاه تولید برق است و انتظار می‌رود برای بررسی این موضوع، سفری به الجزایر داشته باشد.

«لبنان مشمول تحریم خواهد شد»

از سوی دیگر، دیانا القیسی، کارشناس مسائل نفت، به «العربیه» گفت: «پذیرش سوخت اهدایی ایران از سوی لبنان، تحریم‌هایی را در پی خواهد داشت، حتی اگر در چارچوب «هدیه رایگان بشردوستانه» باشد.

او همچنین افزود سوخت ایران با مشخصات نیروگاه‌های لبنان مطابقت ندارد، زیرا پالایش نشده و تقاضا برای آن بسیار اندک است چرا که باعث انتشار آلاینده‌های سمی می‌شود.

به گفته القیسی، «کدام شرکت جرات ارائه درخواست مناقصه برای پالایش سوخت اهدایی ایران را خواهد کرد؟»

القیسی خاطرنشان کرد:«مشکل ما با گاز مصر این است که کنگره تاکنون از معافیت مصر از تحریم‌های «قانون سزار» خودداری کرده تا چه رسد به سوخت ایران؟ اگر ایران در اهدای سوخت جدی است، باید سوختی بدهد که با مشخصات نیروگاه‌های تولید برق لبنان، مطابقت داشته باشد بدون اینکه نیازی به مبادله آن با نوع دیگری از سوخت به وجود آید».

شایان ذکر است که لبنان همچنان در انتظار تضمین‌های آمریکا برای انتقال گاز از مصر از طریق سوریه است تا مشمول تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم سوریه نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید