پایان تحصن هواداران صدر مقابل شورای عالی قضایی؛ تداوم بن‌بست سیاسی عراق

شورای عالی قضایی اقدامات هواداران صدر را «خلاف قانون اساسی و غیرقانونی» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحصن هواداران مقتدی صدر، مقابل ساختمان شورای عالی قضایی در بغداد، شامگاه سه‌شنبه 2 شهریور با درخواست رهبر این جریان، به صورت مسالمت‌آمیز پایان یافت و به دنبال آن شورای عالی قضایی امروز اعلام کرد که کار خود را از سر خواهد گرفت.

روز گذشته در پی تحصن هواداران صدر و اقدام به نصب چادر مقابل شورای عالی قضایی عراق، این نهاد قضایی فعالیت خود را متوقف کرد.

شورای عالی قضایی، اقدامات هواداران صدر را «خلاف قانون اساسی و غیرقانونی» توصیف کرد و مسئولیت قانونی پیامدهای این تحصن را متوجه دولت و جریان صدری دانست.

تحولات اخیر و تشدید تنش‌ در خیابان‌های پایتخت عراق از سوی صدری‌ها بار دیگر بر نقش اساسی مقتدی صدر به عنوان بازیگری موثر در صحنه سیاسی عراق تاکید دارد.

این تحولات موید این حقیقت است که همه تلاش‎ها برای گفت‌وگو میان جنبش صدری‌ها و گروه «چارجوب هماهنگی» که شامل ائتلاف نوری المالکی، فتح و دیگر جناح‌های نزدیک به ایران در حال حاضر به نتیجه‌ای منجر نخواهد شد.

اوضاع ممکن است پیچیده‌تر شود

پس از تحولات روز سه‌شنبه برخی ناظران سیاسی گمانه‌زنی کردند که ممکن است اوضاع در عراق به مراتب پیچیده‌تر شود.

صدر شب گذشته از حامیان خود که مقابل مقر شورای عالی قضایی تحصن کرده بودند، خواست تا منطقه را ترک کنند. این تصمیم تلاشی از سوی مقتدی صدر برای کاهش تنش و حفظ آرامش کشور به شمار می‌رود.

در همین حال، قوای سه‌گانه عراق یعنی ریاست جمهوری، ریاست پارلمان و نخست وزیری از نیروهای سیاسی برای حفظ آرامش، آغاز گفت‌وگوها و حمایت از نهادهای قضایی و قانونی دولت همچنان ادامه دارد.

نفوذ بی‌نظیر صدر

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی درباره مقتدی صدر نوشت: «رهبر جوان صدری‌ها تاکنون ثابت کرد که نفوذ بی‌نظیری در عراق دارد او می‌تواند صدها هزار نفر از هواداران خود را طی ساعاتی برای اعتراضات سازماندهی کند و صحنه سیاسی عراق را با بن‌بست کامل مواجه سازد».

سطح تنش بین صدری‌ها و چارچوپ هماهنگی وابسته به ایران از اواخر ژوئیه گذشته افزایش یافت. دو طرف با بسیج هواداران خود در خیابان‌های بغداد و با صدور بیانیه‌ علیه یکدیگر به فشار علیه یکدیگر اعمال کرده‌اند اما این تنش‌ها هنوز به خشونت یا درگیری تبدیل نشده است.

در حالی که مقتدی صدر بر انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام اصرار می‌ورزد، ائتلاف «چارچوب هماهنگی» تلاش دارد تا قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام دولت جدیدی را تشکیل دهد که این موضع با مخالفت شدید صدر مواجه شده است .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید