نتانیاهو: واشینگتن با احیای توافق هسته‌ای ایران خود را بی‌اعتبار کرد

همسو با یائیر لاپید، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل نیز انتقادهای شدیداللحنی را علیه توافق هسته‌ای با ایران مطرح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که اتحادیه اروپا در انتظار پاسخ آمریکا به متن توافق هسته‌ای جدید با ایران است، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل چهارشنبه 2 شهریور در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشت که دولت آمریکا با این توافق هسته‌ای خود را بی‌اعتبار کرد.

نتانیاهو به «العربیه» گفت:«ایران در طول یک دهه به یک تریلیون دلار برای تامین مالی تروریسم دسترسی پیدا خواهد کرد و به هیچ توافقی حتی اگر توافق خوبی باشد پایبند نخواهد شد».

او در این‌باره افزود که ایران به تمام خواسته‌های خود در توافق هسته‌ای دست یافته و در یک دهه به یک تریلیون دلار برای پشتیبانی مالی از تروریسم دسترسی خواهد داشت.

او همچنین بیان کرد که ایالات متحده آمریکا با احیای توافق هسته‌ای با ایران مرتکب اشتباه شده و به اعتبار خود لطمه می‌زند.

نتانیاهو با بیان‌ این‌که توافق هسته‌ای با ایران بر همگان تاثیر منفی خواهد گذاشت، گفت اکنون فرصت بزرگی برای بازگشت او به نخست‌وزیری فراهم شده و از جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران جلوگیری خواهد کرد.

نتانیاهو با بیان این‌که «رژیم ایران همه ما را تهدید می‌کند و اجازه نخواهیم داد به سلاح هسته‌ای دست یابد» تاکید کرد که همه تلاش‌های خود را برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران به‌کار خواهد گرفت.

در این راستا او ضمن فراخوان برای مقابله جدی با برنامه هسته‌ای ایران، گفت نباید تنها به انجام حملاتی در سوریه اکتفا کرد.

بنیامین نتانیاهو در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که اسرائیل تعهدی در قبال توافق هسته‌ای با ایران نخواهد داشت و بر ممانعت از دست‌یابی تهران به تسلیحات هسته‌ای تاکید ورزید.

واشینگتن خود را بی‌اعتبار کرد

نتانیاهو در خصوص موضع آمریکا گفت که واشینگتن به‌دنبال کسب منافع کوتاه‌مدت نه تنها به اسرائیل پشت کرده بلکه خود را با انجام مذاکرات غیرمستقیم با تهران برای دستیابی به توافق هسته‌ای بد، بی‌اعتبار کرده است.

نخست‌وزیر اسبق اسرائیل هشدار داد که ایران با توسعه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود این امکان را خواهد یافت تا شهرهای آمریکا را هدف قرار دهد.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل نیز پیش از این، چهارشنبه تاکید کرد که متن کنونی توافق هسته‌ای با ایران «بد و غیرقابل پذیرش» است.

شایان ذکر است که توافق هسته‌ای با ایران پس از چندین دور از مذاکرات ماراتنی که در آوریل سال گذشته آغاز شده بود به مرحله نهایی رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید