الکاظمی: نهادهای امنیتی عراق وارد کشمکش‌های سیاسی نخواهند شد

الکاظمی بر منع صدور اطلاعیه‌های جانبدارانه و سیاسی توسط نهادهای امنیتی و نظامی که ناقض بی‌طرفی این نهادها است، تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق گفت نهادها و نیروهای امنیتی کشور وارد کشمکش‌های سیاسی نمی‌شوند و در دعواهای کنونی از هیچ طرفی جانبداری نخواهند کرد.

یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق شامگاه سه‌شنبه یکم شهریور در اطلاعیه‌ای از سوی الکاظمی بیان کرد که مسئولیت سازمان‌های امنیتی حمایت از کشور و صیانت از منافع و شهروندان عراقی است.

بنا به این اطلاعیه، نخست‌وزیر عراق خواستار اعمال شدیدترین مجازات‌ها برای نیروهای امنیتی شد که خلاف این دستورالعمل رفتار می‌کنند.

الکاظمی همچنین بر منع صدور اطلاعیه‌های جانبدارانه و سیاسی توسط نهادهای امنیتی و نظامی که ناقض بی‌طرفی این نهادها است، تاکید کرد.

هواداران مقتدی صدر در بغداد
هواداران مقتدی صدر در بغداد

وضعیت فوق‌العاده

منابع امنیتی عراق هم عصر سه‌شنبه از اعلام شرایط فوق‌العاده سطح «ج» در بغداد، پایتخت این کشور خبر دادند.

این منابع تصریح کردند که طبق شرایط مذکور، نیروهای امنیتی و نظامی مستقر در بغداد از ورود هر گونه نیروی مسلح بدون اجازه فرماندهی کل قوا ممانعت به‌عمل می‌آورند.

این تحولات در حالی است که صبح سه‌شنبه هواداران مقتدی صدر، رهبر جریان صدری به نصب چادر برابر دادگاه فدرال و شورای عالی قضایی عراق در بغداد اقدام کردند.

صدر خواستار انحلال پارلمان عراق توسط شورای عالی قضایی با هدف برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده بود.

قوه قضائیه عراق اعلام کرده بود که انحلال پارلمان به موجب قانون در حوزه اختیارات آن نیست و قانون اساسی، شروط این موضوع را تعیین کرده است.

عراق طی مدت 10 ماه پس از آخرین انتخابات پارلمانی به‌دلیل اختلاف میان گروه‌های سیاسی عمدتا شیعه شاهد بن‌بست در انتخاب رئیس جمهور و عدم تشکیل کابینه این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید