آمریکا مواضع سپاه پاسداران در دیرالزور سوریه را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از تحرکات مشکوک شبه‌نظامیان ایرانی و حمله پهپادی ناشناس به پایگاه «التنف»، ارتش آمریکا، چهارشنبه 2 شهریور اعلام کرد، که تاسیسات و زیرساخت‌های گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران در دیرالزور را هدف حمله هوایی قرار داده است.

فرماندهی مرکزی ارتش بامداد امروز در بیانیه‌ای گفت که هدف از این حملات محافظت از نیروهای آمریکایی مقابل حملات گروه‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است.

Advertisement

ارتش آمریکا در بیانیه خود افزود: «حملات ایالات متحده، تاسیسات زیرساختی مورد استفاده‌ شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف قرار داد و برای محافظت و دفاع از پرسنل ایالات متحده ضروری بود.»

سنتکام تاکید کرد، اقدامات متناسب و حساب‌شده آمریکا جهت محدود کردن خطر تشدید تنش و به حداقل رساندن خطر تلفات انجام گرفت.

در سوریه باقی می‌مانیم

بیانیه ارتش آمریکا با اشاره به اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا دستورات انجام آن حمله را به منظور بازدارندگی و ایجاد اختلال در عملکرد شبه‌نظامیان ایرانی، صادر کرد، تاکید کرد: «ایالات متحده به دنبال درگیری نیست، اما به اقدامات لازم برای محافظت و دفاع از مردم خود ادامه خواهد داد و تا زمان اطمینان از شکست پایدار داعش در سوریه باقی خواهد ماند».

حمله پهپادی ناشناس

خبرگزاری «رویترز»، 24 مرداد از حمله یک پهپاد ناشناس به پایگاه بین المللی «التنف» در جنوب شرق کشور که توسط ائتلاف بین‌المللی اداره می‌شود خبر داد اما این حمله خسارتی در بر نداشته است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، دو روز پیش نیز نیروهایی آمریکایی در پایگاه «التنف»، یک پهپاد که به آسمان این پایگاه نزدیک شده بود را سرنگون کردند.

آمادگی رزمی شبه‌نظامیان ایران

دیدبان حقوق بشر سوریه، یکشنبه 30 مرداد، در گزارشی اعلام کرد، شبه‌نظامیان ایران، «آماده باش رزمی کامل تیپ‌های موشکی خود» را در شهر المیادین برای آمادگی جهت پاسخ‌گویی به «حملات احتمالی» نیروهای آمریکایی و نیروهای سوریه دموکراتیک «قسد» ارتقاء دادند.

«تیپ موشکی» شبه‌نظامیان «ابوالفضل العباس»، موشک‌های زمین به زمین آماده پرتاب بیشتری را در اطراف مدرسه عبدالمنعم ریاض در شهر المیادین در حومه دیرالزور مستقر کرد. شبه‌نظامیان «فاطمیون» افغانستان نیز 12 سکوی موشکی را در منطقه الخانات در حومه شهر المیادین مستقر کردند.

شبه‌نظامیان «حزب‌الله» عراق، مستقر در منطقه مزارع در صحرای المیادین هم سکوهای خود را به موشک مجهز کردند تا برای پاسخ به هر گونه حمله به مواضع خود آماده باشند.

دیدبان حقوق بشر سوریه همزمان اعلام کرده بود که نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش»، تمرینات نظامی را در بزرگترین پایگاه خود در خاک سوریه انجام داده که طی آن، چندین موشک از این پایگاه در میدان نفتی العمر به سمت صحرای ابوخشاب، واقع در محدوده کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» در حومه شرقی دیرالزور شلیک شد.

این اقدامات در پی سقوط یک موشک در اطراف میدان نفتی العمر رخ داد که بزرگترین پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در سوریه در این نقطه قرار دارد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، احتمال می‌رود که این موشک از مناطق نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به ایران در غرب فرات شلیک شده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید