گانتز: در صورت توافق با ایران 250 میلیارد دلار به گروه‌های نیابتی خواهد رسید

وزیر دفاع اسرائیل : تل‌آویو با ایالات متحده و کشورهای منطقه در خصوص گفت‌وگوها با تهران با هدف احیای برجام، در تماس است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که توافق با ایران، امکان انتقال 250 میلیارد دلار به شبه‌نظامیان نیابتی وابسته به تهران را فراهم می‌کند.

به گزارش روز سه‌شنبه 1 شهریور روزنامه «تایمز اسرائیل»، گانتز تاکید کرد که اسرائیل تمام تلاش خود را برای تاثیرگذاری بر توافق هسته‌ای با ایران به کار خواهد گرفت.

وزیر دفاع اسرائیل افزود: «اسرائیل با ایالات متحده و کشورهای منطقه در خصوص گفت‌وگوها با تهران به هدف احیای برجام، در تماس است.»

او خاطرنشان کرد که تل‌آویو در این رابطه « طرف هیچ‌ گونه توافقی نخواهد بود.»

هشدارهای اسرائیل در حالی است که شورای امنیت ملی آمریکا تایید کرد که تهران در رابطه با مسائلی حساس، امتیازاتی داده است.

به گفته یک مقام آمریکایی، با وجود اظهارنظرهای امیدوار کننده، امکان دستیابی به توافق هسته‌ای هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این مقام که به دلیل حساسیت موضوع، نخواست نامش فاش شود، سه‌شنبه افزود هنوز شکاف‌هایی میان واشینگتن و تهران وجود دارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

موافقت با متن پیشنهادی

از سویی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی تاکید کرد که اکثر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند.

بورل در مصاحبه با تلویزیون «ای تی‌وی» اسپانیا گفت با وجود موافقت کشورهای دیگر اما او تاکنون پاسخی از ایالات متحده دریافت نکرده است.

به گفته بورل، تهران خواهان بازبینی در متن این پیشنهاد شده که در پی مذاکرات ناپیوسته و غیر مستقیم با واشینگتن در طول 16 ماه تدوین شد.

بورل، روز گذشته ضمن «معقول» توصیف‌کردن پاسخ ایران به پیشنهاد ارائه شده از سوی اروپا، گفت «در انتظار پاسخ آمریکا هستیم.»

به گزارش رسانه‌های آمریکایی،‌ واشینگتن در حال مشورت با شرکای خود پیش از ارائه پاسخ درباره طرح بورل و پاسخ رسمی ایران به آن است.

عقب‌نشینی ایران

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران «برخی خواسته‌های» خود از جمله درخواست خروج سپاه پاسداران از فهرست تروریسم را کنار گذاشته است.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود نیز به خبرگزاری «رویترز» گفت، ایران شماری از خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرار بر بستن پرونده برخی تحقیقات درباره برنامه اتمی خود توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید