مقام یمنی: حوثی‌ها به‌رغم آتش‌بس به مین‌گذاری ادامه می‌دهند

مدیر «برنامه ملی مین‌زدایی» گفت که یمن شاهد بزرگترین عملیات مین‌گذاری پس از جنگ جهانی دوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرتیپ امین العقیلی، مدیر برنامه ملی مین‌زدایی در یمن، دوشنبه،31 مرداد گفت که شبه‌نظامیان حوثی به‌رغم آتش‌بس بشردوستانه تحت حمایت سازمان ملل، از ابتدای آوریل گذشته به عملیات مین‌گذاری در مناطق مختلف این کشور ادامه می‌دهند.

العقیلی گفت که تعداد زیادی از مین‌های جدید شبه‌نظامیان حوثی پس از آتش‌بس سازمان ملل کار گذاشته‌ شدند.

این مقام یمنی در یک بیانیه مطبوعاتی بار دیگر خواستار اعمال فشار بین‌المللی بر شبه نظامیان حوثی برای توقف مین‌گذاری و تحویل نقشه مین‌هایی که قبلاً در چندین استان یمن کار گذاشته‌اند، شد.

وی خاطرنشان کرد، با توجه به ادامه مین‌گذاری شبه‌نظامیان حوثی و امتناع آنها از تحویل نقشه‌ها، فاجعه این مین‌گذاری‌ها ده‌ها سال ادامه خواهد داشت.

العقیلی تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی همچنان در حال ساخت مین‌های محلی و آوردن برخی از طریق راه‌های قاچاق از ایران هستند.

او افزود این نشان می‌دهد که حوثی‌ها به‌رغم آتش‌بس، قصد دارند مناطق بیشتری را مین‌گذاری کنند.

العقیلی با بیان اینکه سیلاب‌های اخیر در انتقال برخی مین‌ها به مناطق دیگری و گسترش دایره خطر آنها کمک کرد، گفت اکنون مکان‌های انتشار مین‌ها نامحدود و ناشناخته است و مین‌زادیی مناطق به تلاش زیادی نیاز دارد.

او همچنین بر استقرار تیم‌های مین‌روبی جهت پاکسازی مناطق سیل‌زده در مأرب، حریب، الجوف، شبوه، اوسیلان، بیحان، عین، الضالع، باب المندب، الوازعیه و مناطق دیگر تاکید کرد.

مدیر برنامه ملی مین‌زدایی با تاکید بر اینکه کار پاکسازی یمن از مین‌ها ادامه دارد و با آتش‌بس یا صلح پایدار متوقف نمی‌شود، خاطرنشان کرد: «خطر مین‌های موجود برای دهه‌ها ادامه خواهد داشت، حتی اگر جنگ فورا متوقف شود و شبه‌نظامیان حوثی مین‌گذاری را متوقف کنند.»

وی از تلاش پادشاهی عربی سعودی در راه اندازی پروژه «مسام» برای پاکسازی اراضی یمن از مین‌ قدردانی کرد.

تخمین زده می‎‌‌شود شبه‌نظامیان حوثی «بیش از دو میلیون مین» در اشکال و اندازه‌های مختلف در تعدادی از مناطق یمن کار گذاشته‌‎ باشند.

گفته می‌شود این «بزرگترین» عملیات مین‌گذاری از زمان جنگ جهانی دوم است و این مین‌‌ها تاکنون بیش از 20 هزار غیرنظامی را کشته و زخمی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید