آنکارا رسما از گفت‌وگو با دستگاه اطلاعاتی رژیم سوریه خبر داد

وزیر خارجه ترکیه: آنکارا پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با رژیم سوریه مطرح نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی مطرح شدن اخبار ضد و نقیضی در مورد تلاش آنکارا در جهت احیای روابط با دمشق و موضع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در تاکید بر نقش گفت‌وگو و دیپلماسی در روابط میان کشورها، وزیر خارجه ترکیه رسما اجرای مذاکرات در سطح دستگاه‌های اطلاعاتی دو کشور را اعلام کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه سه‌شنبه یکم شهریور با این توضیح که ترکیه پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با رژیم سوریه مطرح نکرده، تاکید کرد: «هدفمندی مذاکرات» امری ضروری است.

او همچنین افزود که دستگاه اطلاعاتی ترکیه در حال بررسی انگیزه‌های مرتبط با برپایی اعتراضات در سوریه است.

پیام‌های ترکیه

این موضع آنکارا پس از پیام‌های مکرر مبنی بر قصد ترکیه برای احیای روابط با رژیم بشار اسد اتخاذ شد؛ به‌ویژه این‌که اردوغان جمعه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران تاکید کرد که همه باید برای دستیابی به راه‌حل نهایی در سوریه، تلاش‌های بیشتری انجام دهند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین اجرای گفت‌وگو و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با رژیم بشار اسد را محتمل ارزیابی کرده بود.

اوغلو نیز پیشتر با تاکید بر این که تفاهم، شرط برقراری صلح و ثبات پایدار در سوریه است، از گروه‌های اپوزیسیون سوریه خواسته بود تا گفت‌وگوی جدی با رژیم اسد داشته باشند. او اعلام کرده بود که تلاش‌های بی‌وقفه‌ای از سوی ترکیه برای توقف جنگ در سوریه انجام می‌گیرد.

نگرانی کُردها

این همگرایی که از مدتی پیش با تشویق روسیه آغاز شد، هشدار شماری از مقامات کُرد در خصوص حصول معامله‌ای سیاسی میان ترکیه و رژیم اسد بر منطقه حضور کُردها در شمال سوریه (منطقه ادلب) را به دنبال داشت.

تشکیلات خودگردان کُرد در شمال و شرق سوریه تاکید کرد که همگرایی آنکارا با دمشق، خطر ضربه زدن به «طرح دموکراتیک» در ازای ورود نیروهای این رژیم به ادلب را محتمل می‌سازد.

این تشکیلات هشدار داد «همگرایی‌ها و توافق‌های خطرساز، زمینه‌ساز تداوم و تعمیق بحران سوریه خواهد بود و منجر به احیای فعالیت‌های گروه تروریستی «داعش» خواهد شد.»

به گفته کارشناسان، همگرایی میان ترکیه و سوریه احتمالا با هدف دستیابی به راه‌حلی در شمال سوریه(به‌ویژه ادلب ) و به موازات رویکرد جدی آنکارا برای بازگرداندن هزاران پناهجوی سوری به کشورشان صورت می‌گیرد.

شایان توجه است که ترکیه از بحرانی اقتصادی رنج می‌برد که در قالب کاهش قدرت خرید و قیمت‌های بالا، شهروندان این کشور را به شدت زیر فشار گذاشته است.

بحران پناهجویان نیز بر وخامت این اوضاع افزوده و جناح‌های طرفدار دولت و اپوزیسیون خواستار حل این معضل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید