معاون الحلبوسی: ازسرگیری جلسات پارلمان عراق به پیچیدگی شرایط سیاسی منجر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی انسداد سیاسی در عراق و تداوم تحصن‌های طرفداران احزاب در منطقه سبز بغداد و در محوطه مجلس نمایندگان، فعالیت‌های پارلمانی تا برقراری آرامش سیاسی در این کشور تعلیق شده است

شاخوان عبدالله، معاون دوم محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دریافت درخواست توسط ریاست پارلمان این کشور برای برگزاری جلسات آن در اربیل را تکذیب کرد.

شاخوان عبدالله شنبه 29 مرداد هشدار داد که ازسرگیری جلسات پارلمان عراق در شرایط کنونی به پیچیدگی شرایط سیاسی در این کشور می‌انجامد.

معاون دوم رئیس پارلمان عراق طی اظهاراتی که از سوی رسانه‌های این کشور نقل شد گفت: «تحصن‌ در مجلس نمایندگان ادامه دارد و به همین منظور در حال حاضر نمی‌خواهیم هیچ جلسه‌ پارلمانی برگزار شود زیرا ازسرگیری جلسات پارلمان احتمال برخورد و پیچیدگی اوضاع را افزایش می‌دهد».

او افزود:« اگر اوضاع به همین منوال ادامه یابد پارلمان تصمیم متناسبی با شرایط خواهد گرفت».

حضور اعتراضی هواداران مقتدی صدر در صحن پارلمان عراق
حضور اعتراضی هواداران مقتدی صدر در صحن پارلمان عراق

ضرورت اقناع صدری‌ها

او تاکید کرد که «ریاست پارلمان عراق هیچ درخواستی مبنی بر برگزاری جلسات مجلس در اربیل دریافت نکرده است» و همزمان به ضرورت «تعلیق فعالیت‌های پارلمانی تا برقراری آرامش سیاسی» در این کشور اشاره کرد.

عبدالله همچنین توضیح داد که «صدری‌ها ناچار باید متقاعد شوند چرا که اگر راه حلی سیاسی برای بحران کنونی یافت نشود، تنش‌ها پایان نخواهد یافت».

معاون دوم رئیس پارلمان عراق اطمینان خاطر داد که اگر طرف‌های سیاسی به توافق برسند جلسه پارلمان در بغداد تشکیل خواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که عراق با بن‌بست سیاسی مواجه شده و هواداران مقتدی صدر با تحصن در محوطه پارلمان، خواستار انحلال پارلمان کنونی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام هستند.

از طرفی طرفداران «هیئت هماهنگی» متشکل از گروه‌های وابسته به ایران که از نامزدی محمد شیاع السودانی برای تصدی پست نخست‌وزیری عراق حمایت می‌کنند، در اطراف منطقه سبز بغداد نیز تحصن کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم