جریان صدری: هیئت هماهنگی قادر به تشکیل کابینه نیست

مقتدی صدر پس از آن‌که با فراخوان‌های او برای انجام گفت‌وگوهای علنی میان همه رقبای سیاسی در عراق مخالفت شد همه عراقی‌ها را به انتظار گام‌های پیش‌رو دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد صالح العراقی، یکی از رهبران نزدیک به مقتدی صدر، رهبر جریان صدری، «اختلاف شدید» موجود در هیئت هماهنگی و ناتوانی این ائتلاف در تشکیل دولت را خاطرنشان کرد.

العراقی، یکشنبه 30 مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که مخالفت «تشکل‌های فاسد» با مشارکت در مناظره علنی پیشنهادشده از سوی جریان صدری، «نقشه‌های آنها را برای مردم برملا کرد.»

العراقی همچنین با اشاره به استعفای وزیر متهم به فساد و سرپوش نهادن بر دیگر مفسدان، تاکید کرد جریان صدری منتظر است که «ستاد نزاهت»، «سردمداران فساد» را مورد بازخواست قرار داده و صرفا به بازکردن «پرونده‌های عادی فساد» بسنده نکند.

عراقی در زمینه دیگری اعلام کرد: «فراکسیون‌های بزرگ سنی، کرد و برخی از فراکسیون‌های شیعه با انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام، محاکمه مفسدان و انجام برخی اصلاحات در قانون اساسی موافقت کرده‌اند.»

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در عراق، شنبه فاش کرد که این جریان، پیشنهادی را به سازمان ملل برای برگزاری نشست گفت‌وگو یا مناظره علنی با «طرف‌های سیاسی» و پخش مستقیم آن، ارائه داده است.

صدر شنبه در «توییتر» و پس از آن‌که با فراخوان‌های او برای انجام گفت‌وگوهای علنی میان همه رقبای سیاسی در عراق مخالفت شد، همه عراقی‌ها را به انتظار گام‌های پیش‌رو دعوت کرد.

رهبر جریان صدری در اشاره به برخی از اعضای «هیئت هماهنگی» از جمله‌ رقیب سرسخت او، نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق، تاکید کرد که او با فاسدان و کسانی که خواهان ترور او هستند، مذاکره نخواهد کرد.

صدر تصریح کرد، هرگز گفت‌وگوهای پنهانی انجام نخواهد داد و خطاب به مردم عراق گفت که منتظر گام‌های بعدی او باشند.

عراق 10 ماه است که در سایه عدم توافق میان گروه‌های سیاسی جهت تعیین نخست‌وزیر و رئیس جمهوری و تشدید تنش میان جریان صدری و «هیئت هماهنگی» در بن‌بست سیاسی پیچیده‌ای قرار دارد.

در حالی که مقتدی صدر بر گزینه انحلال پارلمان و اجرای انتخابات پارلمانی زودهنگام اصرار می‌ورزد، «هیئت هماهنگی» متشکل از نوری المالکی و ائتلاف الفتح و گروه‌های نزدیک به ایران بر ضرورت تشکیل دولت، پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام تاکید می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید