مقتدی صدر: از ما انتظار گفتگوی پنهانی نداشته باشید

پیشنهاد مقتدی صدر برای انجام گفت‌وگوهای علنی از سوی رقبای سیاسی رد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در عراق با تشدید انتقاد علیه گروه‌های سیاسی رقیب و رد هر گونه گفتگوی پنهانی تاکید کرد که پیشنهاد او برای انجام گفت‌وگوهای علنی تحت سرپرستی سازمان ملل متحد در عراق بازتابی از سوی رقبای سیاسی نداشته است.

این روحانی شیعی و رهبر ائتلاف پیروز در انتخابات پارلمانی اکتبر گذشته عراق شنبه 29 مرداد گفت: «پاسخی به پیشنهاد من که به نمایندگی سازمان ملل برای انجام گفت‌وگوهای علنی در عراق ارائه دادم، دریافت نشد».

ائتلاف سائرون که پیروز انتخابات پارلمانی اکتبر گذشته عراق است به‌رغم داشتن فراکسیون اکثریت در پارلمان این کشور در نتیجه کارشکنی‌های مکرر توسط گروه‌های رقیب و نرسیدن جلسات پارلمانی به حد نصاب لازم، نتوانست دولت تشکیل داده و رئیس جمهوری جدیدی تعیین کند.

صدر شنبه در «توییتر» و پس از آن‌که با فراخوان‌های او برای انجام گفت‌وگوهای علنی میان همه رقبای سیاسی در عراق مخالفت شد همه عراقی‌ها را به انتظار گام‌های پیش‌رو دعوت کرد.

رهبر جریان صدری در اشاره به برخی از اعضای «هیئت هماهنگی» از جمله‌ رقیب سرسخت او، نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق، تاکید کرد که او با فاسدان و کسانی که خواهان ترور او هستند، مذاکره نخواهد کرد.

صدر تصریح کرد، هرگز گفت‌وگوهای پنهانی انجام نخواهد داد و خطاب به مردم عراق گفت که منتظر گام‌های بعدی او باشند.

هواداران مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در بغداد
هواداران مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در بغداد

او با اشاره به پیشنهاد ارائه شده خود به سازمان ملل متحد مبنی بر انجام گفت‌وگوهای علنی با گروه‌های سیاسی، بیان کرد که هیچ طرفی با این پیشنهاد موافقت نکرده است.

رهبر جریان صدری سخنان خود را با این تاکید به پایان رساند که او در راستای حفظ منافع مردم عراق و آرامش داخلی کشور امتیازهای زیادی داده است.

عراق 10 ماه است که در سایه عدم توافق میان گروه‌های سیاسی جهت تعیین نخست‌وزیر و رئیس جمهوری و تشدید تنش میان جریان صدری و «هیئت هماهنگی» در بن‌بست سیاسی پیچیده‌ای قرار دارد.

در حالی که مقتدی صدر بر گزینه انحلال پارلمان و اجرای انتخابات پارلمانی زودرس اصرار می‌ورزد، «هیئت هماهنگی» متشکل از نوری المالکی و ائتلاف الفتح و گروه‌های نزدیک به ایران بر ضرورت تشکیل دولت، پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام تاکید می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید