تداوم انسداد سیاسی در عراق؛ اصرار هیئت هماهنگی بر نامزدی السودانی

رحیم العبودی از اعضای «جریان الحکمه» اعلام کرد که ابتکار جدیدی در مورد پس‌گرفتن نامزدی السودانی برای پست نخست‌وزیری از سوی «هیئت هماهنگی» مطرح خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می رسد بحران سیاسی جاری در عراق میان جریان صدری به رهبری مقتدی صدر و هیئت هماهنگی نزدیک به حکومت ایران در آینده نزدیک برطرف نخواهد شد.

پس از این که مقتدی صدر، روز جمعه 28 مرداد بار دیگر مخالفتش را با جلسات گفت‌وگو به ابتکار عمل مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر اعلام کرد، یکی از رهبران «هیئت هماهنگی»، پایبندی این ائتلاف به محمد شیاع السودانی، نامزد خود برای نخست وزیری را مورد تاکید قرار داد.

گاطع الرکابی، از «هیئت هماهنگی» اعلام کرد که این ائتلاف، «جایگزینی را برای السودانی نامزد خود برای ریاست کابینه آینده معرفی نکرده است.»

او با تاکید بر این که «السودانی نامزد ما است که مورد توافق همه طرف‌ها در ائتلاف هماهنگی است»، مطالب منتشرشده در رسانه‌های داخلی در خصوص معرفی رئیس یکی از دانشگاه‌ها یا شخصیتی دیگر برای جایگزینی السودانی را تکذیب کرد.

الرکابی همچنین اعلام کرد که گروه‌های وابسته به این ائتلاف (شامل احزاب و جناح‌های نزدیک به ایران) در روزهای آینده برای اعلام نشست جدید مجلس به هدف انتخاب رئیس‌جمهوری و تعیین نخست‌وزیر جدید، تشکیل جلسه خواهند داد.

ابتکار عمل جدید

به گزارش شبکه «رووداو»، این اظهارات در تعارض با تلاش‌های «جریان الحکمه» است، به‌ویژه پس از آن که رحیم العبودی، از اعضای این ائتلاف اعلام کرد که ابتکار جدیدی در مورد پس‌گرفتن نامزدی السودانی برای پست نخست‌وزیری از سوی «هیئت هماهنگی» مطرح خواهد شد.

این ابتکارعمل همچنین شامل موافقت جریان صدری و هیئت هماهنگی در مورد نامزد مورد توافق یا معرفی چند نامزد از سوی هیئت هماهنگی است تا مقتدی صدر با یکی از آنها موافقت کند.

از سویی هواداران جریان صدری برای سومین هفته متوالی به تحصن خود در نزدیکی ساختمان پارلمان عراق ادامه داده و خواستار انحلال پارلمان کنونی و برگزاری انتخابات جدید پس از عدم اجرای انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت جدید به مدت چندین ماه شدند، آنهم در حالی که هواداران هیئت هماهنگی نیز در ورودی جنوبی منطقه سبز تحصن کرده‌اند.

صدر بر انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس اصرار دارد، در حالی که هیئت هماهنگی (شامل نوری المالکی، ائتلاف الفتح و گروه‌های نزدیک به ایران) بر تشکیل کابینه قبل از برگزاری هر گونه انتخابات زودهنگام تاکید می‌ورزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید