عضو جریان صدری چارچوب هماهنگی را به پیروی از رویکرد اخوان المسلمین متهم کرد

مهند الموسوی، از رهبران جریان صدری در خطبه‌های نماز جمعه مقابل پارلمان عراق گفت که جریان متبوعش اهمیتی به گفتگوهای سیاسی کنونی نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صالح محمد العراقی، از نزدیکان مقتدی صدر، رهبر جریان صدری، چارچوب هماهنگی شیعیان، وابسته به ایران را به پیروی از رویکرد اخوان المسلمین متهم کرد و هشدار داد که صبر این جریان در حال پایان است.

العراقی که به «وزیر صدر» معروف است، جمعه 28 مرداد در رشته توییتی نوشت که رویکرد چارچوب هماهنگی ناکارآمد بوده و این گروه توانایی اتخاذ تصمیم مستقل ندارد.

او‌ افزود که رفتارها و اقدامات این گروه وابسته به ایران کاملا متناقض بوده و رویکرد آنها شبیه به جریان اخوان المسلمین شده است.

وزیر صدر سیاست‌های چارچوب هماهنگی را مبتنی بر ترور و کسب قدرت به هر قیمت عنوان کرد.

مهند الموسوی، از رهبران جریان صدری هم در خطبه‌های نماز جمعه مقابل پارلمان عراق در واکنش به دعوت نخست‌وزیر این کشور برای اجرای گفتگوهای ملی گفت که جریان متبوعش اهمیتی به گفتگوهای سیاسی نمی‌دهد.

الموسوی به هواداران صدر تاکید کرد که این گفتگوها ارزشی ندارند و افزود، «ملت منبع قدرت واقعی بوده و مردم خود برای آینده خویش تصمیم می‌گیرند.»

او‌ اظهار داشت که اراده ما شکست‌ناپذیر است و می‌کوشیم اراده فاسدان را در هم بشکنیم.

تظاهرات هواداران صدر در بغداد
تظاهرات هواداران صدر در بغداد

گفتگوهای سیاسی

این اظهارات پس از تحریم جریان صدری از حضور در گفتگوهای پیشنهادی نخست‌وزیر عراق میان جریان‌های سیاسی عراقی ایراد می‌شود.

جریان صدری پیشتر نتایج این گفتگوها را رد کرد و اعلام داشت که این گفتگوها هیچ فایده‌ای برای مردم عراق ندارد.

این جریان همچنین خواستار پخش مستقیم جلسات میان گروه‌های سیاسی شد تا مردم از پشت‌پرده این گفتگوها آگاه شده و خود تصمیم بگیرند.

جریان صدری طرف‌های سیاسی را به گروگان‌گیری آینده کشور از طریق تقلب در نتایج انتخابات و سهم‌خواهی سیاسی نیز متهم کرد.

گفتگوهای سیاسی پس از 10 ماه از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی اخیر برگزار شد. عراق تاکنون به‌دلیل اختلافات عمیق میان طرف‌های سیاسی قادر به انتخاب رئیس جمهوری و تعیین دولت جدید نشده است.

بن‌بست سیاسی در عراق باعث افزایش تنش‌ها میان جریان صدری و چارچوب هماهنگی از اواخر ماه ژوئیه گذشته شد اما این تنش‌ها به برخورد میان دو طرف منجر نشده است.

جریان صدری خواستار انحلال پارلمان کنونی و برگزاری انتخابات زودرس در عراق است اما چارچوب هماهنگی (با حضور نوری المالکی، جریان الفتح به رهبری هادی العامری و دیگر گروه‌های نزدیک به ایران) خواهان تشکیل دولت پیش از برگزاری انتخابات زودرس شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید