بازداشت نوه برادرزاده صدام حسین در لبنان

سعد سبعاوی ابراهیم الحسن، برادرزاده صدام حسین، از سازمان‌های عربی و بین‌المللی حقوق بشر خواسته است تا برای اطلاع از سرنوشت برادرزاده‌اش عبدالله یاسر السبعاوی که توسط نیروهای امنیتی لبنان بازداشت شده است مداخله کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پخش صدای ضبط شده یکی از نزدیکان صدام حسین، رئیس جمهوری اسبق عراق از طریق ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی که مبنی بر دستگیری یکی از اعضای خانواده اوست باعث واکنش‌هایی در میان کاربران لبنانی و عراقی طی چند ساعت گذشته شده است.

در ویدئوی مذکور سعد سبعاوی ابراهیم الحسن، برادرزاده صدام حسین، از سازمان‌های عربی و بین‌المللی حقوق بشر خواسته است تا برای اطلاع از سرنوشت برادرزاده‌اش عبدالله یاسر السبعاوی که توسط نیروهای امنیتی لبنان بازداشت شده است، مداخله کنند. به گفته او مقامات لبنان از ژوئن گذشته با اتهامات «واهی» برادرزاده‌اش را بازداشت کردند.

پاسخ دستگاه امنیت عمومی لبنان

در همین زمینه، یک منبع امنیتی بلندپایه از اداره امنیت عمومی لبنان به «العربیه» گفت که نوه برادرزاده رئیس جمهوری پیشین عراق، توسط دستگاه امنیت عمومی لبنان بازداشت شده است و به دلیل اینکه او لبنانی نیست منتظر تصمیم قوه قضاییه هستیم که یا او را آزاد کنیم یا اینکه به مقامات عراقی تحویل دهیم.

از سوی دیگر، یک منبع بلندپایه قضایی لبنان به العربیه گفت، دستگاه قضایی لبنان پس از مدتی بازداشت حکم آزادی او را صادر کرد و با توجه به اینکه فرد دستگیر شده دارای پناهندگی سیاسی از یکی از کشورهای اروپایی است، دستگاه قضایی لبنان موضوع اقامت او در لبنان را بررسی خواهد کرد.

تفتیش آپارتمان

السبعاوی چهار سال پیش و بعد از آن که سال‌ها پس از سقوط حکومت صدام در یمن ساکن شده بود، به همراه خانواده خود به لبنان پناهنده شد. اما در 13 ژوئن سال گذشته، نیروهای امنیتی لبنان به آپارتمان عبدالله در شهر جبیل یورش بردند و پس از تفتیش خانه‌اش او را بازداشت کردند.

یک منبع امنیتی تاکید کرد که دستگاه امنیت عمومی لبنان او را به درخواست مسئولین عراقی و به اتهام همکاری با «داعش» دستگیر کرد.

همکاری با داعش

در همین زمینه، این منبع قضایی خاطرنشان کرد، «تصمیم این پرونده اکنون در اختیار دستگاه امنیت عمومی لبنان قرار دارد که با توجه به پرونده بررسی شده او، اتهامات مربوطه با تعامل با سازمان تروریستی داعش مبتنی بر واقعیات و شواهد حقیقی نیست».

اتهامات واهی

دولت عراق پیشتر از دولت لبنان برای استرداد السبعاوی برای محاکمه به اتهام ارتکاب قتل‌عام درخواست کرده بود.

با این حال، السبعاوی در این فایل صوتی تایید کرد که «عبدالله از زمانی که در هشت سالگی، یعنی فردای سقوط رژیم صدام حسين، عراق را ترک کرده، وارد اين كشور نشده و اتهاماتی که به او وارد می‌شود، بی‌اساس است.»

او همچنین از کسانی که آنها را «افراد با وجدان» توصیف می‌کند خواست برای جلوگیری از تحویل برادرزاده‌اش به دولت عراق توسط مقامات لبنانی مداخله کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم