دمشق بازداشت اوستن تایس شهروند آمریکایی مفقود شده در سوریه را رد کرد

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه گذشته گفت که نظام سوریه روزنامه‌نگار آمریکایی مفقودشده از 10 سال پیش در این کشور را بازداشت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سوریه بازداشت اوستن تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی مفقود شده از 10سال پیش در این کشور را رد کرد.

این وزارتخانه چهارشنبه 26 مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هفته گذشته مقامات آمریکایی از جمله رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا ادعاهایی نادرست درباره ربودن و بازداشت برخی شهروندان ایالات متحده از جمله اوستن تایس توسط دولت سوریه مطرح کردند.»

این بیانیه افزوده است که «دولت سوریه هر گونه بازداشت و پنهان‌سازی قهری شهروندان آمریکایی در مناطق تحت حاکمیت خود را قویا رد می‌کند.»

جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه گذشته گفت که نظام سوریه روزنامه‌نگار آمریکایی مفقودشده از 10 سال پیش در این کشور را بازداشت کرده است.

او تصریح کرد که بارها از دولت سوریه خواستیم برای بازگشت اوستن به وطن با ما همکاری کند.

بایدن تاکید کرد: «در دهمین سالگرد مفقود شدن او، از دولت سوریه می‌خواهم به این مسئله پایان دهد و اوستن را به وطنش بازگرداند.»

تصویر منتشر شده از تایس در سپتامبر 2012
تصویر منتشر شده از تایس در سپتامبر 2012

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز سه‌شنبه اعلام کرد که «دولت آمریکا از سوریه خواسته بازداشت‌شدگان آمریکایی را آزاد کند. در رابطه با تایس نیز دولت بایدن هم به‌طور مستقیم با مقامات سوری و هم از طریق طرف‌های ثالث در صدد حل سریع این پرونده است.»

پرایس اشاره کرد: «دولت سوریه هرگز به بازداشت او اذعان نکرده است. با این حال تلاش‌ ما برای آزادی تایس ادامه خواهد داشت.»

تایس که پیشتر از تفنگداران دریایی آمریکا بود در هنگام مفقود شدن در اوت 2012 در جنوب دمشق به عنوان عکاس برای برخی خبرگزاری‌ها از جمله «خبرگزاری فرانسه»، «واشینگتن پست» و «سی بی اس» فعالیت می‌کرد.

ویدیویی در سپتامبر 2012 از تایس با چشمانی بسته منتشر شد اما از آن زمان هیچ خبری از او انتشار نیافت.

خانواده تایس در بیروت در سال 2018 برای پیگیری آزادی او
خانواده تایس در بیروت در سال 2018 برای پیگیری آزادی او

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا سال 2020 پیامی به بشار اسد، همتای سوری خود درباره سرنوشت تایس ارسال کرد و گفته بود که از زنده‌بودن این شهروند آمریکایی هیچ اطلاعی ندارد. اما دولت کنونی آمریکا سال گذشته اعلام کرد که تایس همچنان زنده است.

دولت آمریکا در سال 2018 نیز جایزه یک میلیون دلاری برای هر گونه اطلاعات منجر به آزادی تایس تعیین کرد.

در همین رابطه سرتیپ عباس ابراهیم، رئیس سازمان امنیت عمومی لبنان در مه گذشته با هدف وساطت میان آمریکا و سوریه درباره آزادی تایس به واشینگتن سفر کرد.

این مقام امنیتی لبنان پیشتر نیز در پرونده‌های مشابه وساطت کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید