در پی تهدیدهای ترکیه نیروهای سوریه دمکراتیک خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع شد

نیروهای سوریه دمکراتیک: ارتش ترکیه می‌کوشد به اجبار تعداد زیادی از پناهجویان سوری را به خاک سوریه بازگرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تهدیدهای فزاینده اخیر ترکیه و استقرار نیروهای این کشور در مرزهای شمال سوریه، اداره خودگردان کُرد خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه شد.

اداره خودگردان کُرد در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه 27 مرداد از سوی شورای اجرایی شمال و شرق سوریه منتشر شد، گفت که از کشورهای ضامن صلح می‌خواهد ترکیه را به توافق 2019 که شامل برقراری آتش‌بس و ایجاد راهکاری فوری برای برون‌رفت از بحران در سوریه می‌شود، ملزم کنند.

در این بیانیه، ترکیه متهم شده که با ارتکاب کشتارهای روزانه و ایجاد ناامنی در شمال سوریه سیاست «ژنوساید» را علیه ساکنان آن مناطق در پیش گرفته است.

این تحولات در پی آن صورت می‌گیرد که رژیم بشار اسد چهارشنبه ترکیه را به طرح‌ریزی حمله‌ای جدید به خاک سوریه متهم کرده است.

رژیم اسد تاکید کرد به اهالی مناطق مرزی در مجاورت جرابلس در حومه حلب، هشدار داده‌‌‌ شده که ارتش ترکیه به‌زودی اقدام نظامی انجام خواهد داد.

همزمان با این هشدارها، جنگنده‌های ترکیه به‌طور مکرر اقدام به پروازهای شناسایی کرده و تعداد زیادی از نیروهای نظامی این کشور در مرز مشترک با استان‌های حلب، حسکه و الرقه سوریه مستقر شده‌اند.

بازگرداندن پناهجویان سوری

نیروهای سوریه دمکراتیک چهارشنبه نیز اعلام کردند که ارتش ترکیه طی ساعات آینده به اجبار تعداد زیادی از پناهجویان سوری را به خاک سوریه باز‌ خواهد گرداند.

نیروهای سوریه دمکراتیک تاکید کردند که ضمن بررسی تهدیدهای ترکیه علیه قلمرو خود در موقع مناسب به آن پاسخ خواهند داد.

نیروهای کُرد همچنین با رد موضع رژیم بشار اسد، تاکید کردند که ارتش ترکیه عملیاتی نظامی در عفرین در شمال غرب سوریه انجام نداده است.

ارتش ترکیه از سال 2016 عملیات نظامی برای به کنترل گرفتن صدها کیلومتر از خاک سوریه را آغاز کرده و نیروهای آن تا عمق 30 کیلومتری خاک سوریه پیش‌رفته‌اند.

هدف اصلی انجام عملیات نظامی ترکیه هدف قرار دادن مواضع یگان‌های مدافع خلق کُرد بوده که بخشی از نیروهای سوریه دمکراتیک را تشکیل داده و آنکارا آنها را گروهی تروریستی می‌داند، تا از مجاورت با مرزهای ترکیه به عقب رانده شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید