جریان صدری: گفت‌وگوی گروه‌های سیاسی بر خشم مردم عراق دامن زد

صالح محمد العراقی ملقب به «وزیر صدر»: در این نشست، هیچ بند و موضوع مربوط به مردم و آرمان‌های آنها مطرح نشد و بیشتر طرف‌های شرکت‌کننده، صرفا هدفی جز حفظ مناصب خود ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جریان صدری پس از تحریم نشست گفت‌وگوها به دعوت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور که چهارشنبه 26 مرداد برگزار شد، ضمن بی‌فایده خواندن این گفت‌وگوها برای مردم عراق، اعلام کرد که نتایج آن نمی‌پذیرد.

صالح محمد العراقی که در رسانه‌ها و محافل داخلی ملقب به «وزیر صدر» است، پنجشنبه 27 مرداد در توییتی این نشست را آماج انتقادات گزنده خود قرار دارد.

وی از نیروهای سیاسی خواست تا با برپایی یک نشست گفت‌وگوی علنی از طریق پخش زنده، «صندلی خالی» مردم عراق را پر کنند.

العراقی همچنین اعلام کرد نشستی که به ابتکار نخست‌وزیر برپا شد، صرفا متضمن نکات و موارد کاملا جانبی بود که به گفته وی، تاثیرگذار نیستند.

«به خشم مردم دامن نزنید»

او همچنین افزود که دراین نشست، هیچ بند و موضوع مربوط به مردم و آرمان‌های آنها مطرح نشد و بیشتر طرف‌های شرکت‌کنننده، صرفا هدفی جز حفظ مناصب خود ندارند.

او طرف‌های سیاسی شرکت‌کننده در این نشست را به سلطه‌جویی بر سرنوشت مردم مخالف با خود و تقلب در انتخابات متهم کرد تا با اهداف آنها متناسب باشد.

العراقی با تاکید بر این که این نشست باصطلاح «محرمانه»، اهمیتی برای جریان صدری ندارد، هشدار داد: خشم مردم را نسبت به خود افزایش ندهید و بر نگرانی مردم از روند دموکراتیکی که بر مبنای منافع خود تعریف کرده‌اید، نیافزایید.

برون‌رفت از بحران

شایان ذکر است که رهبران گروه‌های سیاسی عراق، چهارشنبه نشستی را به دعوت الکاظمی در مقر نخست‌وزیری در بغداد به هدف برون‌رفت از انسداد سیاسی برپا کردند اما مقتدی صدر، رهبر جریان صدری این نشست را تحریم کرد.

در بیانیه دفتر نخست وزیری در پایان این نشست، شرکت‌کنندگان از جریان صدری خواستند تا «به گفت‌وگوی ملی در راستای ایجاد ساز و کار لازم برای یافتن راه حلی جامع در راستای خدمت به آرمان‌های مردم و تحقق اهداف آنها، بپیوندد.»

شرکت‌کنندگان در این نشست همچنین در ارتباط با انتخابات زودهنگام، با اشاره به این که برگزاری این انتخابات «در زمان بروز انسداد سیاسی، رویدادی استثنایی در تاریخ تجربه‌های دموکراتیک نیست»، توضیح بیشتری نداده و مواضع شفافی در ارتباط با برگزاری دومین انتخابات مجلس اعلام نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید