تل‌آویو: هر گونه توافق با ایران برای ما الزام‌آور نیست

منبع آگاه: لاپید از طریق میانجی‌گران، پیامی را برای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال کرد و در آن بر رد پیش‌نویس توافق با ایران تاکید ورزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این که یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در گفت‌و‌گو با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، موضع کشورش درباره پرونده هسته‌ای ایران را تکرار و با بازگشت به هر گونه توافق با تهران مخالفت کرد، یک منبع اسرائیلی تاکید کرد که این پیام از سوی طرف‌های ذی‌ربط دریافت شده است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، پنج‌شنبه 27 مرداد گفت که لاپید از طریق میانجی‌گران، پیامی را برای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال کرد و در آن بر رد پیش‌نویس توافق با ایران تاکید ورزید.

وی با بیان این که تل‌آویو بر این باور است که پیش‌نویس توافق با ایران از خطوط قرمز آمریکا عبور کرده، افزود که اسرائیل عدم پایبندی خود را به این پیش‌نویس اعلام می‌کند.

این منبع همچنین با اشاره به این که پیش‌نویس توافق با ایران، امتیازات بیشتری در مقایسه با برجام را به این کشور می‌دهد، خاطرنشان کرد: «اسرائیل در راستای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد کوشید.»

این تحولات در حالی است که لاپید پنج‌شنبه در گفت‌وگو با شولتز موضع کشورش در مورد پرونده هسته‌ای ایران و مخالفت تل‌آویو با بازگشت به هر گونه توافق با تهران را تکرار کرده بود.

لاپید در بیانیه‌ای که از سوی دفترش منتشر شد، خاطرنشان ساخت که انتقال پیام تند و شفاف از طرف اروپا با این محتوا که نباید به ایرانی‌ها امتیاز داد، امری ضروری است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین اعلام کرد که اروپا باید با رویکرد «وقت‌کشی» ایران در مذاکرات، مخالفت کند. او همچنین برنامه‌های آمریکا برای بازگشت به برجام را کاملا رد کرد.

مانور یا چانه‌زنی

تهران دوشنبه گذشته در پاسخ به اتحادیه اروپا مشخص نساخت که با پیش‌نویس این اتحادیه برای احیای برجام موافق یا مخالف است اما چندین موضوع جدید برای گنجاندن در متن پیش‌نویس مذکور مطرح کرد.

پیشتر اتحادیه اروپا بدون فاش‌کردن مفاد پیش‌نویس خود اعلام کرده بود که این پیش‌نویس، «متن نهایی» برای هر توافق احتمالی است که این اظهارات به عنوان محدودیت مانور یا چانه‌زنی پیرامون آن متن تفسیر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم