آیا اسرائیل با حمله به تسلیحات ایرانی در طرطوس به روسیه هشدار داد؟

کارشناسان دفاعی اسرائیل بر این باورند که روسیه ایران را یک مشتری بالقوه برای تسلیحات خود، شامل جت‌های جنگنده پیشرفته سوخو می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری نظامی «بریکینگ دیفنس» در مقاله‌ای مدعی شده که اسرائیل با حمله هوایی 14 اوت خود به محموله موشک‌های ساخت ایران در سوریه، که در فاصله سه کیلومتری بندر تحت کنترل روسیهٔ طرطوس روی داد، به مسکو در خصوص افزایش همکاری‌های اخیر آن با تهران «هشدار» داده است.

به گفته منابع نظامی اسرائیلی، تنها پنج دقیقه قبل از آنکه حملات اسرائیل از دریا و هوا از طریق فضای لبنان آغاز شود، اسرائیل از مسیر «خط عدم درگیری» به فرماندهی روسی طرطوس هشدار داد. این حملات منجر به کشته شدن سه سرباز سوری شد، اما هیچ خسارتی به روسیه وارد نیاورد.

به گفته منابع اسرائیلی، این نزدیکترین حمله‌ای است که اسرائیل تاکنون در حوالی یک پایگاه روسی انجام داده است. به گفته این منابع، نادیده گرفتن «پیام»ی که چنین حمله نزدیکی ارسال می‌کند، آن هم در زمانی که روسیه و ایران روابط خود را افزایش داده‌اند، دشوار است.

به گزارش «بریکینگ دیفنس»، گرچه مقامات اسرائیلی رسما درباره افزایش سطح همکاری میان مسکو و تهران سکوت کرده‌اند، اما اعضای جامعه دفاعی اسرائیل در محافل خصوصی اینطور می‌گویند که حمله اخیر به طرطوس ظاهرا هشداری به روسیه بوده است، که مبادا تلاش کند از تسلیحات و محموله‌های ایرانی در سوریه محافظت کند.

کارشناسان دفاعی اسرائیل بر این باورند که روسیه ایران را یک «مشتری بالقوه» برای تسلیحات خود، شامل جت‌های جنگنده پیشرفته «سوخو» می‌داند؛ و این ایده که سپاه پاسداران به زودی می‌تواند با استفاده از جنگنده‌های پیشرفته در آسمان لبنان و سوریه جولان دهد، تصویری آرامش‌بخش برای اسرائیل ترسیم نمی‌کند.

جیورا ایلاند، رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل در این باره می‌گوید: «تهران همیشه به روسیه برای پایان دادن به تفاهم خاموش میان مسکو و تلاویو، که به اسرائیل امکان می‌دهد بدون هراس از واکنش روسیه به اهداف ایرانی در خاک سوریه حمله کند، فشار آورده است. پس از تحولات اخیر در روابط دو کشور، این فشارها بی‌شک افزایش خواهد یافت.»

آموس گیلعاد، یکی دیگر از مقامات ارشد نظامی اسبق اسرائیل، نیز در این باره می‌گوید: «یک پیوند راهبردی جدید میان روسیه و ایران در حال شکل‌گیری است. ما باید به دقت نظارت کنیم تا ببینیم این قضیه به کدام سو می‌رود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید