مخالفت ریاض با توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول برای لغو سقف قیمت بنزین

پادشاهی عربی سعودی بر اهمیت تضمین تداوم قدرت صنایع برای تحمل هزینه‌های تولید تاکید دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش صندوق بین‌المللی پول «ای‌ام‌اف»، مخالفت سعودی با توصیه‌ها مبنی بر لغو سقف قیمت داخلی بنزین را تایید کرد.

این صندوق در گزارش خود افزود که دولت سعودی بر اهمیت حفظ همبستگی اجتماعی تاکید کرده است.

گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ریاض بر اهمیت تضمین «توان صنایع برای تحمل هزینه تولید و حفظ همبستگی اجتماعی، به موازات تلاش دولت برای تقویت توسعه بخش خصوصی»، تاکید دارد.

بر اساس این گزارش، مدیران از پایبندی دولت به انضباط مالی و سقف بودجه سال 2022 ، به‌رغم افزایش بهای نفت استقبال کردند.

مدیران در راستای پشتیبانی از کنترل مالی و گذار به اقتصاد مبتنی بر انرژی‌های تجدید پذیر، بر نیاز به لزوم اصلاح قیمت انرژی شامل بازنگری در سقف قیمت بنزین، تاکید کرده و از تعهد دولت در جهت رسیدن به سطح قیمت انرژی در بازار تا سال 2030 استقبال کردند.

مدیران همچنین از اصلاحات جاری دولت با هدف تقویت حمایت‌های اجتماعی از طریق برنامه‌های هدفمند مختص اقشار نیازمند که به حفظ تداوم اصلاح قیمت انرژی کمک خواهد کرد، قدردانی کردند.

موارد تاکیدشده صندوق بین‌المللی پول، در چارچوب گزارشی مثبت در مورد اقتصاد سعودی در پایان رایزنی‌های مربوط به ماده 4 سال جاری، منتشر شد.

صندوق بین‌المللی پول با تاکید بر توان بهبود از پیامدهای همه‌گیری کرونا، با استفاده از قدرت نقدینگی و مالی عمومی، شتاب اصلاحات در چشم‌انداز 2030، در کنار قیمت‌های بالای نفت، میانگین رشدی قوی و موفقیت در مهار تورم و استحکام بخش مالی سعودی را خاطرنشان کرد.

این صندوق اعلام کرد نرخ رشد در سال 2021 به 3.2 درصد رسید که ناشی از بهبود بخش غیرنفتی با نرخ بالای اشتغال نیروی کار سعودی و افزایش مشارکت زنان است.

صندوق پیش‌بینی کرده است که به‌رغم تشدید سیاست‌های پولی و کنترل مالی و پیامدهای محدود جنگ در اوکراین ، نرخ رشد اقتصاد سعودی در سال جاری به 7.6 درصد برسد.

انتظار می‌رود رشد ناشی از استفاده از مزایای اجرای مداوم إصلاحات در میان مدت، افزایش یابد.

به پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی سعودی در سال جاری به 4.2 درصد و در سال آینده به 3.7 درصد خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید