آغاز گفت‌وگوی گروه‌های سیاسی عراق در غیاب مقتدی صدر

وزیر خارجه عراق: در این نشست، هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد و در مورد ابتکارعمل‌های مطرح شده برای حل بحران سیاسی، بحث و گفت‌وگو خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست سران گروه‌های سیاسی عراق، چهارشنبه، 26 مرداد، یک روز پس از فراخوان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در مقر نخست‌وزیری آغاز شد.

دفتر مقتدی صدر، رهبر جریان صدری نیز اعلام کرد که این جریان و تمامی شخصیت‌های سیاسی آن در گفت‌وگویی که الکاظمی خواستار آغاز آن شده، به شکل مستقیم یا غیرمستقیم شرکت نکرده است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق هم که به عنوان نماینده حزب دمکرات کردستان در این نشست شرکت می‌کند، به شبکه «رووداو» گفت که در این نشست، هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد و در مورد ابتکارعمل‌های مطرح شده برای حل بحران سیاسی، بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

الکاظمی سه‌شنبه در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از اعلام به تعویق افتادن تظاهرات گسترده جریان صدری از سوی مقتدی صدر صادر کرد، از نیروهای سیاسی خواست تا چهارشنبه در مقر نخست‌وزیری، نشستی را در راستای «گفت‌وگوی جدی ملی آغاز کنند.»

الکاظمی در بیانیه خود گفت که «از دیدگاه مسئولیت مشترک ملی که مایه همگرایی عراقی‌ها بر مبنای اصل حفظ وحدت، امنیت و ثبات عراق است، برادران و رهبران نیروهای سیاسی ملی را به نشست ملی چهارشنبه در مقر نخست‌وزیری برای آغاز گفت‌وگوی جدی ملی فرا می‌خوانم.»

وی افزود: هدف این نشست، «هم‌اندیشی» است تا «راه‌حل‌هایی برای حل بحران سیاسی کنونی و انسدادهای موجود در چارچوب قانون اساسی معطوف به منافع عالی ملی یافته شود، به نحوی که به آرامش بخشیدن تشدید کنونی اوضاع کمک کند».

مقتدی صدر سه‌شنبه اعلام کرد که تظاهرات گسترده‌ای که جریان او خواستار سازماندهی آن در شنبه آینده در بغداد شده بود، «تا اطلاع ثانوی» به تعویق افتاد. صدر در توییتی نوشت: «اگر شما به روی وقوع جنگ داخلی حساب باز کردید، من به روی حفظ صلح داخلی حساب می‌کنم چراکه خون مردم عراق ارزشمند است.»

وی افزود: «برای خنثی کردن نقشه‌های شوم شما و به هدف عدم تقویت فساد شما با خون مردم عراق، تعویق تظاهرات شنبه تا اطلاع ثانوی را اعلام کرده و در عین حال تحصن‌کنندگان را به ادامه تحصن فرا می‌خوانم.»

کمیته سازماندهی این تحصن نیز شامگاه دوشنبه، خواستار برگزاری تظاهرات شد که تاریخ آن اعلام نشده است.

گفتنی است که انسداد سیاسی کنونی در عراق با ابراز مخالفت جریان صدری با معرفی نامزد نخست‌وزیری از سوی «هیئت هماهنگی» کلید خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید