نماینده یمن در سازمان ملل: محاصره تعز توسط حوثی‌ها جنایت جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالله السعدی، نماینده دائم یمن در سازمان ملل متحد، شامگاه دوشنبه 24 مرداد از جامعه جهانی خواست در برخورد با حوثی‌ها تجدید نظر کرده و با وارد کردن «فشار واقعی» بر این گروه آنها را به شرکت در تلاش‌های جامعه جهانی برای برقراری آتش‌بس وادار کنند.

به گزارش خبرگزاری یمن، السعدی پیش از نشست شورای امنیت، با اشاره به سوءاستفاده حوثی‌ها از فرصت آتش‌بس برای بسیج نظامی و آمادگی برای حملات نظامی مجدد در آینده، از جامعه جهانی خواست تا بر این گروه حداکثر فشار را وارد کنند تا از فرصت آتش‌بس بهره‌برداری منفی نکنند.

نماینده یمن در سازمان ملل با تاکید بر اینکه محاصره تعز توسط حوثی‌ها یک «جنایت جنگی» است، خواستار رفع فوری و بدون تاخیر محاصره این استان شد.

بازکردن جاده‌ها موضوعی بشردوستانه است

در همین حال هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن، روز دوشنبه با تاکید بر اینکه بازکردن جاده‌های تعز یک موضوع بشردوستانه است، گفت :«طرف‌های یمنی متعهد شدند که از مهلت دو ماه آینده برای ادامه مذاکرات با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده استفاده کنند».

گروندبرگ در جلسه توجیهی جدید شورای امنیت سازمان ملل درباره آخرین تحولات یمن، گفت: «توافق گسترده شامل مسائلی است که امکانات بیشتری را برای بهبود زندگی روزمره مردم یمن به همراه خواهد داشت».

او از اینکه تاکنون پیشرفت بیشتری در مسئله افتتاح جاده‌های تعز و سایر استان‌ها صورت نگرفت، ابراز تاسف کرد.

پیشنهاد آتش‌بس گسترده

گروندبرگ همچنین با اشاره به پیشنهاد خود برای توافقنامه آتش‌بس گسترده گفت این پیشنهاد شامل موارد زیر است:

1- توافق در مورد یک مکانیسم شفاف و مؤثر برای پرداخت منظم حقوق کارمندان و مستمری بازنشستگان غیرنظامی.

2 - باز کردن جاده‌های بیشتری در تعز و سایر استانها.

3- افزایش پروازها از فرودگاه بین المللی صنعا و از جاهای دیگر به این فرودگاه.

4 - تامین جریان سوخت رسانی منظم به تمام بنادر الحدیده.

گروندبرگ گفت که توافق گسترده و جامع در یمن امکان ایجاد فرآیندی برای رسیدگی به مسائل انسانی و اقتصادی را فراهم کرده و‌ فضایی برای آغاز گفت‌وگو درباره آتش‌بس دائمی در سراسر این کشور بوجود می‌آورد تا طرف‌های یمنی برای ازسرگیری روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل متحد آماده شوند.

ده‌ها مورد نقض آتش‌بس

جلسه توجیهی جدید نماینده سازمان ملل در شورای امنیت درباره آخرین تحولات یمن در حالی برگزار می‌شود که شبه‌نظامیان حوثی به تقویت مواضع نظامی خود در تمام جبهه‌ها، به ویژه در مأرب و تعز ادامه می‌دهند. این گروه همچنین روزانه ده‌ها مورد آتش‌بس را نقض می‌کند و تاکنون از بازکردن جاده‌ها در تعز و بقیه استان‌ها که بخشی از شروط توافق آتش‌بس بوده، خودداری کرده است.

سازمان ملل متحد در 2 اوت اعلام کرد، طرف‌های یمنی توافق کرده‌اند که آتش‌بس را برای دو ماه دیگر با همین شرایط تمدید کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید