نخست‌وزیر عراق خواهان برگزاری گفت‌وگوهای ملی شد

الکاظمی: پیام من به برادران و رهبران کشور این است که همه ماجراها زودگذرند و تاریخ، یگانه قاضی است و ما باید در حد و اندازه چالش‌ها باشیم و در راه عراق فداکاری کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، با اشاره به بازتاب انسداد سیاسی بر موضوع تشکیل کابینه و نبود برنامه بودجه، اعلام کرد که چهارشنبه (فردا) از تمامی رهبران این کشور جهت گفت‌وگوی ملی در راستای یافتن راه‌حلی برای بحران جاری کشور دعوت خواهد کرد.

دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر به نقل از الکاظمی در جلسه سه‌شنبه 25 مرداد کابینه گفت: «تصمیم ما در این دولت این بود که هیچ‌گاه درگیر بحران‌های خونبار در عراق نشویم. خون مردم عراق ارزشمند است و مشکلات باید فقط از طریق گفت‌وگو حل شوند و به همین دلیل است که فردا تمامی رهبران عراق را به اجرای گفت‌‌وگوی ملی فرا خواهم خواند تا ضمن مشارکت در یافتن راه حل بحران، به فکر حل این موضوع باشند.»

وی افزود: «پیام من به برادران و رهبران کشور این است که همه ماجراها زودگذرند و تاریخ، یگانه قاضی است و ما باید در حد و اندازه چالش‌ها باشیم و در راه عراق فداکاری کنیم. چنین فداکاری نشانه ضعف نیست. جمعی گمان نبرند که با دادن امتیاز، در موضع ضعف قرار می‌گیرد زیرا این یک اشتباه است، امتیازدهی در واقع، علامت وجود قدرت واقعی است.»

نخست‌وزیر عراق اظهار داشت: «امیدوارم همه، صبر و شجاعت داشته باشند تا بتوانیم این مرحله را پشت سر گذاشته و کشورمان را به‌رغم نبود بودجه طی دوسال گذشته، به شکلی درست بسازیم.»

وی تاکید کرد که انسداد سیاسی در کشور در موضوع تشکیل کابینه و نبود بودجه بازتاب یافته و دولت عراق تمامی چالش‌ها را پذیرفته و کوشیده تا مشکلات را پشت سر بگذارد.

الکاظمی با اشاره به بن‌بست سیاسی کنونی و بازتاب آن بر عملکرد دولت خاطرنشان کرد که «بحران ما در جهان، منحصر به فرد نیست ولی ما قادریم با رویکرد منطقی و رهبران خردمند این مرحله را همانند بسیاری از کشورهای درگیر با مشکلاتی مشابه نظیر سنگاپور، پشت سربگذاریم که اکنون به یکی از مهمترین کشورها تبدیل شده است»

طرفی در منازعه نیستیم

الکاظمی با تاکید بر ضرورت رویکرد منطقی و وفاداری به عراق افزود که دولت عراق، طرفی در منازعه‌های سیاسی جاری در کشور نیست.

الکاظمی در سخنانش در نشست هئیت دولت عراق خاطرنشان کرد که کابینه او در شرایطی فوق‌العاده، قدرت را به دست گرفت و موفق شد تمامی چالش‌ها را پشت سر بگذارد اما به رغم سپری شدن 28 ماه از آغاز کار کابینه، تنها از 6 ماه گذشته بودجه در دسترس این کابینه قرار داده شده است.

نخست‌وزیر عراق همچنین تاکید کرد که کابینه وی همواره وادار شده تا در برابر موج اتهام‌زنی‌های ناروا و به خاطر منافع عراق و مردم این کشور، سکوت کند که سزاوار زندگی بسیار بهتر از شراییط کنونی هستند.

تعویق تظاهرات صدری‌ها

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری هم سه‌شنبه با اعلام به تعویق افتادن تظاهرات شنبه آینده، خاطرنشان کرد که تحصن «تا تحقق خواسته‌ها» تداوم خواهد داشت.

صدر در توییتی با اشاره به این که «مردم تا رسیدن به خواسته‌هایشان به تحصن ادامه خواهند داد»، افزود: «ما به تعویق افتادن تظاهرات شنبه تا اطلاع ثانوی را اعلام می‌کنیم.»

صالح محمد العراقی، از محافل نزدیک به صدر ساعاتی پیش اعلام کرد که فراخوان ائتلاف «هیئت هماهنگی» نزدیک به ایران، برای برپایی تظاهرات گسترده، جریان صدری را نمی‌ترساند.

العراقی «هیئت هماهنگی» را به عنوان طرفی که «با آتش بازی می‌کند» و «جنگ داخلی در عراق را شعله‌ور می‌سازد»، توصیف کرد و آن را به «استفاده از خشونت علیه سرویس‌های امنیتی»، متهم کرد.

وی در توییت‌هایی با تاکید بر این که تظاهرات جریان صدری به هدف «اصلاحات» است، در حالی که «هیئت هماهنگی» «علیه اصلاحات» تظاهرات می‌کند، افزود: «هیئت هماهنگی علیه سه قوه تظاهرات برپا می‌کند و معلوم نیست از چه مشروعیتی دفاع می‌کند.»

العراقی تاکید کرد که «شورای عالی قضایی، خط قرمز است، حتی اگر در مورد برخی از مصوباتش اختلاف نظر داشته باشیم.»

فراخوان‌ هواداران به برپایی تظاهرات

جنبش صدری با تاکید بر لزوم «پایبندی به مسالمت‌آمیز بودن» تظاهرات شنبه و عدم تصادم و برخورد با تظاهرکنندگان «هیئت هماهنگی»، از هواداران خود خواست به تظاهرات ادامه دهند.

کمیته سازماندهی تظاهرات «هیئت هماهنگی» نیز دوشنبه از هواداران خود خواست «بالاترین درجه آمادگی» را برای برپایی تظاهرات «گسترده» مردمی، داشته باشند.

این کمیته در بیانیه‌ای با اعلام این که زمان و مکان تظاهرات برنامه‌ریزی شده، به زودی مشخص خواهد شد، خاطرنشان کرد که این تظاهرات، «کشور را حفظ کرده و خواسته‌های مردم برای تسریع روند تشکیل دولت خدمات ملی با اختیارات کامل را تحقق می‌بخشد.»

جنبش صدر و هیئت هماهنگی در سایه بحران موجود در روابط فی‌مابین، همچنان به اعمال فشار از طریق هواداران خود ادامه می‌دهند به طوری که هواداران صدر از 30 ژوئیه، در محوطه پارلمان عراق تحصن کرده‌اند در حالی که طرفداران «هیئت هماهنگی» نیز چند روزی است تحصن متقابل خود را در منطقه سبز آغاز کرده‌اند.

طرفین متخاصم از ژوئیه گذشته دور تازه‌ای از تنش‌های سیاسی را آغاز کردند بدون این که این اوضاع متشنج، به اقدامات خشونت آمیز میدانی تبدیل شود.

در این گیر و دار جریان صدری خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس شده و هیئت هماهنگی هم بر لزوم تشکیل کابینه و ازسرگیری جلسات مجلس تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید