ترکیه بار دیگر خواستار آشتی میان رژیم سوریه و اپوزیسیون شد

وزیر امور خارجه ترکیه: ما باید رژیم و اپوزیسیون سوریه را آشتی دهیم در غیر این صورت صلح پایدار وجود نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، درخواست «آشتی» میان رژیم سوریه و اپوزیسیون را در پی فراخوانی مشابه در هفته گذشته که منجر به برپایی تظاهرات علیه آنکارا در مناطق تحت کنترل اپوزیسیون سوریه شد، تکرار کرد.

چاووش اوغلو، سه‌شنبه 25 مرداد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ادگارس رینکویچ، همتای لتونی خود در آنکارا گفت: «رژیم سوریه و اپوزیسیون باید آشتی کنند. ما بر این باوریم که آشتی برای برقراری صلح پایدار در سوریه ضروری است.»

تظاهرات مخالفان رژیم اسد در شهر اعزاز علیه اظهارات وزیر خارجه ترکیه
تظاهرات مخالفان رژیم اسد در شهر اعزاز علیه اظهارات وزیر خارجه ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه، پنج‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در آنکارا اعلام کرد: «ما باید رژیم و اپوزیسیون سوریه را آشتی دهیم، در غیر این صورت صلح پایدار وجود نخواهد داشت.»

هزاران سوری در مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در شمال و شمال غرب سوریه، یک روز پس از این گفته چاووش اوغلو، با برپایی تظاهرات، اظهارات او را محکوم کردند.

وزیر خارچه ترکیه سه‌شنبه توضیح داد: «من از واژه آشتی و نه صلح استفاده کردم و گفته من تحریف شده است.»

او خاطرنشان کرد که اظهاراتش، نشانه بروز چرخش در موضع ترکیه در قبال سوریه نیست.

حمایت آنکارا از اپوزیسیون سوریه

از زمان آغاز منازعه در سوریه در سال 2011، آنکارا از اپوزیسیون سیاسی و نظامی سوریه حمایت کرده است. ترکیه از سال 2016، سه عملیات نظامی گسترده را در سوریه آغاز کرد که عمدتاً جنگجویان کرد را هدف قرار داده است.

نیروهای ترکیه طی این عملیات‌ها با همکاری گروه‌های سوری وفادار به آنکارا، موفق شدند منطقه مرزی وسیعی را در شمال سوریه به کنترل خود درآورند.

تظاهرات مخالفان سوریه در شهر ادلب در واکنش به سخنان چاووش‌اوغلو
تظاهرات مخالفان سوریه در شهر ادلب در واکنش به سخنان چاووش‌اوغلو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ماه مه گذشته با توصیف رژیم بشار اسد، به عنوان «قاتل»، اعلام کرد که پناهندگان سوری مقیم کشورش را هرگز به «دهان قاتلان» باز نخواهد گرداند.

این تغییر در موضع ترکیه، پس از دیدار اردوغان با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در 5 اوت، با توجه به تضاد منافع روسیه و ترکیه در سوریه صورت می‌گیرد.

مسکو از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه مقابل گروه‌هایی که از پشتیبانی محدود آنکارا برخوردارند، حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید