فرستاده سازمان ملل به یمن: بازگشایی جاده‌های تعز موضوعی بشردوستانه است

گروندبرگ: توافق جامع آتش‌بس، امکان روندی چندسویه برای حل‌وفصل مسائل انسانی و اقتصادی را فراهم آورده و محیطی را برای آغاز گفت‌وگو در مورد آتش‌بس دائمی در سراسر یمن ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن، دوشنبه 24 مرداد، با تاکید بر این که بازگشایی جاده‌های استان تعز، موضوعی بشردوستانه است، خاطرنشان کرد: طرف‌های یمنی متعهد شده‌اند از دو ماه آینده در راستای تداوم مذاکرات با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده تا دوم اکتبر استفاده کنند.
او در گزارش جدید خود به شورای امنیت سازمان ملل در مورد آخرین تحولات یمن، گفت: توافق همه‌جانبه، شامل مواردی است که دربردارنده امکانات بیشتر برای بهبود زندگی روزمره مردم یمن است.
گروندبرگ از این که تا این لحظه هیچ پیشرفت تازه‌ای در موضوع بازگشایی جاده‌های تعز و سایر استان‌ها حاصل نشده، ابراز تاسف کرد.

پیشنهاد آتش‌بس فراگیر

گروندبرگ همچنین در مورد پیشنهاد خود پیرامون توافق «آتش‌بس گسترده» صحبت کرد که شامل موارد زیر است:
1) توافق در مورد مکانیسم شفاف و فعال پرداخت منظم حقوق کارمندان و مستمری بازنشستگان کشور.
2) بازگشایی جاده‌های بیشتر در تعز و سایر استان‌ها.
3) راه‌اندازی پروازهای بیشتر به و از فرودگاه بین‌المللی صنعا.
4) واردات منظم سوخت به تمام بنادر الحدیده.
او تصریح کرد که این توافق جامع، امکان روندی چندسویه برای حل‌وفصل مسائل انسانی و اقتصادی را فراهم آورده و محیطی را برای آغاز گفت‌وگو در مورد آتش‌بس دائمی در سراسر کشور و همچنین ازسرگیری روند سیاسی به رهبری طرف‌های یمنی به سرپرستی سازمان ملل، ایجاد می‌کند.

ویرانه‌های تعز - رويترز
ویرانه‌های تعز - رويترز
Advertisement

تداوم موارد نقض آتش‌بس از سوی حوثی‌ها

از سویی شبه‌نظامیان حوثی به تقویت مواضع خود در همه جبهه‌ها، به ویژه در مأرب و تعز ادامه داده و روزانه مرتکب ده‌ها مورد نقض آتش‌بس شده و از بازگشایی جاده‌ها در تعز و دیگر استان‌ها خودداری می‌کنند.
شایان ذکر است که بازگشایی جاده‌ها و ورودی‌های استان تعز، یکی از مفاد آتش‌بس تمدیدشده یمن را تشکیل می‌دهد اما عدم تمایل حوثی‌ها به همکاری، همچنان مانعی بر سر راه دست‌یابی به نتایج رضایت‌بخش در روند تحقق صلح، حمل و نقل کالا و سوخت ایجاد کرده و تردد اهالی را محدود می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید