حمله هوایی اسرائیل به مواضع نیروهای نیابتی ایران در بندر طرطوس سوریه

منابع دیدبان حقوق بشر به «العربیه» گفتند که برخی انبارهای مهمات حزب‌الله لبنان در محل مورد حمله قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل شامگاه یک‌شنبه 23 مرداد از طریق آسمان لبنان چندین موضع نظامی در حومه دمشق، پایتخت سوریه و بندر طرطوس در غرب این کشور را مورد حمله قرار داد که طی آن 3 نظامی وابسته به رژیم اسد کشته و 3 نفر دیگر زخمی شدند.

رسانه‌های حکومتی سوریه هم گزارش دادند که اسرائیل با موشک حومه دمشق را هدف قرار داده و همزمان از طریق دریا به مواضعی در بندر طرطوس حمله کرده است.

این رسانه‌ها گزارش دادند که حمله به طرطوس توسط جنگنده‌های اسرائیلی با عبور از آسمان لبنان انجام پذیرفته است.

بنا به گزارش رسانه‌های رژیم اسد، پدافند هوایی سوریه به برخی اهداف «دشمن» در آسمان طرطوس و کوه‌های قلمون در نزدیکی مرز لبنان شلیک کرده است.

محل استقرار نیروهای نیابتی ایران

دیدبان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد که اسرائیل چندین پایگاه نظامی رژیم سوریه که محل استقرار نیروهای نیابتی ایران هستند را در حومه جنوبی بندر طرطوس مورد هدف حملات هوایی قرار داده است.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه‌ای با اشاره به کشته‌شدن 3 نیروی وابسته به رژیم سوریه اعلام کرد که طی این حمله، چندین موشک به پایگاه پدافند هوایی و راداری در طرطوس اصابت کرد و شاهدان از شنیدن صدای چندین انفجار مهیب خبر دادند.

طبق گزارش این سازمان، پس از حمله مذکور چندین آمبولانس به سوی محل مورد اصابت اعزام شدند.

دیدبان اشاره کرد که مواضع مورد حمله حدود 8 کیلومتر با پایگاه روسیه در این بندر فاصله دارد.

منابع دیدبان حقوق بشر به «العربیه» گفتند که برخی انبارهای مهمات حزب‌الله لبنان نیز در محل مورد حمله قرار دارند.

از سویی منابع العربیه گزارش دادند که اسرائیل کاروان حمل موشک برای ارسال به حزب‌الله را مورد هدف قرار داده است. این منابع گفتند، دو افسر ایرانی و سوری که عملیات جابجایی این موشک‌ها را مدیریت می‌کردند نیز مورد اصابت قرار گرفتند

حملات پیشین

اسرائیل طی سال‌های اخیر صدها حمله هوایی به اهدافی در خاک سوریه انجام داده اما به‌ندرت مسئولیت آنها را پذیرفته است.

با این حال تل‌آویو پیوسته اعلام کرده که پایگاه‌های گروه‌های نیابتی ایران از جمله محل استقرار حزب‌الله در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

بندر طرطوس در ساحل شرقی دریای مدیترانه و در جنوب بندر لاذقیه واقع شده و 250 کیلومتر با دمشق، پایتخت سوریه و 30 کیلومتر با مرز لبنان فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید