شورای عالی قضایی عراق خطاب به مقتدی صدر: صلاحیت انحلال پارلمان را نداریم

مقتدی صدر از شورای عالی قضایی خواسته بود تا پس از پایان مهلت قانونی پارلمان را منحل اعلام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با توجه به فراخوان جریان صدری برای برپایی تظاهرات میلیونی، شورای عالی قضایی عراق تأکید کرد که از صلاحیت قانونی برای انحلال مجلس نمایندگان این کشور برخوردار نیست.

بیانیه قوه قضائیه، یکشنبه 23 مرداد در پاسخ به درخواست هفته گذشته مقتدی صدر، رهبر جریان صدری، مبنی بر مداخله شورای عالی قضایی، از او خواست که قوه قضائیه را وارد رقابت‌های سیاسی نکند.

این شورا تاکید کرد که پیشتر در پاسخ به پیشنهاد مشابهی در مارس سال جاری، خاطرنشان کرده بود که صلاحیت انحلال مجلس نمایندگان را ندارد.

فاصله برابر با همه طرف‌ها

شورای قضایی ضمن درخواست از همه طرف‌های سیاسی و رسانه‌ای برای درگیر نساختن این شورا در منازعات و رقابت‌های سیاسی، تاکید کرد: «قوه قضائیه با همه فاصله‌ای برابر دارد، زیرا مبنای کار آن، پیاده‌کردن قانون اساسی و قانون است.»

شایان ذکر است که مقتدی صدر، چهارشنبه گذشته از قوه قضائیه خواسته بود تا پارلمان را تا حداکثر تا پایان هفته جاری منحل کرده و رئیس جمهوری، تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام را با توجه به انسداد سیاسی حاکم بر کشور، معین کند.

صدر شنبه از هوادارانش خواست تا تظاهرات میلیونی را در میدان تحریر در مرکز بغداد برگزار کنند، بدون این که تاریخ برپایی تظاهرات را مشخص کند.

بغداد شاهد تظاهرات دو جریان رقیب، یعنی «هیئت هماهنگی» و جریان صدری است که خواهان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام قانونگذاری است، در حالی که «هیئت هماهنگی» بر لزوم تشکیل دولت، بدون مشارکت جریان صدری، تاکید دارد.

انسداد سیاسی

شایان ذکر است که نمایندگان جریان صدری در مجلس، ژوئن گذشته پس از کسب 47 کرسی که بیشترین تعداد کرسی‌ها را به خود اختصاص دادند، به شکل جمعی استعفا کردند.

تصمیم صدر در آن زمان و پس از ناکامی در تشکیل دولت، در قالب انتخاب رئیس جمهوری شکل گرفت و جریان صدری بر تشکیل دولت اکثریت ملی اصرار داشت، در حالی که نمایندگان فراکسیون «هیئت هماهنگی»، خواهان تشکیل دولت ائتلافی بودند.

با استعفای نمایندگان صدر، نمایندگانی از «هیئت هماهنگی» جایگزین آنها شدند که شمار کرسی‌های این فراکسیون در پارلمان را بالا برد به شکلی که می‌توانستند دولت ائتلافی را تشکیل دهند اما صدر زیر بار نرفت.

معترضان هوادار جریان صدری در 30 ژوئیه، به پارلمان عراق هجوم بردند و تحصن خود را در مجلس اعلام کردند که اکنون وارد دومین هفته خود شده بدون این که راه حلی در چشم‌انداز سیاسی عراق دیده شود.

شایان ذکر است که «هیئت هماهنگی»، در بردارنده نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین و فراکسیون الفتح به نمایندگی از حشد الشعبی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید