افزایش 90 درصدی سود شرکت آرامکو در سه ماه دوم سال جاری

سودآوری شرکت آرامکو در سه ماه دوم سال، از آن‌چه که کارشناسان به صورت میانگین پیش‌بینی کرده بودند، بیشتر بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سود شرکت نفت پادشاهی عربی سعودی موسوم به «سعودی آرامکو» در سه ماه دوم سال جاری با افزایش حدود 90 درصدی، به 181.6 میلیارد ریال رسید. این عدد برای سه ماه دوم سال گذشته 95.47 میلیارد ریال اعلام شده بود.

این عدد در مقایسه با سه ماه اول سال جاری نیز افزایشی 22.7 درصدی داشته است. سود آرامکو در سه ماه اول سال، 148 میلیارد ریال گزارش شده بود.

سودآوری شرکت آرامکو در سه ماه دوم سال، از آن‌چه که کارشناسان به صورت میانگین پیش‌بینی کرده بودند، بیشتر بود.

بر اساس این گزارش، میزان فروش این شرکت در سه ماه دوم سال جاری، 562 میلیارد ریال اعلام شده است.

مجموع سود آرامکو در نیمه اول سال 2022، در مقابل 176.9 میلیارد ریال پیشین، افزایشی 86.35 داشته و به 329.67 میلیارد ریال رسیده است.

آرامکو در این زمینه اعلام کرده است، ارتفاع قیمت نفت خام و مقادیر فروخته‌شده و همچنین افزایش «حاشیه سود» پالایشگاه‌ها از جمله مهمترین دلایل افزایش سود این شرکت است.

به گفته سعودی آرامکو، جریان‌ نقدی آزاد در سه ماه دوم سال جاری، با افزایش 53 درصدی مواجه بود و به 129.8 میلیارد ریال (34.6 میلیارد دلار) افزایش پیدا کرد. این مبلغ برای نیمه اول سال جاری، 244.7 میلیارد ریال (65.2 میلیارد دلار) اعلام شده است.

جریان نقدی آزاد این شرکت در سه ماه اول سال گذشته، 84.7 میلیارد ریال ( 22.6 میلیارد دلار) و برای نیمه اول سال گذشته 153.2 میلیارد ریال (40 میلیارد دلار) گزارش شده بود.

دلیل عمده افزایش این آمار، افزایش جریان نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی دانسته می‌شود.

بازده متوسط سرمایه نیز در پایان ماه ژوئن، برای سه ماه اول و نخستین نیمه سال جاری به 31.3 درصد رسید. این عدد برای هر دو بازه زمانی در سال گذشته 16.7 درصد بود. این امر نشان‌دهنده افزایش قیمت نفت خام و مقادیر فروخته‌شده و همچنین بهبود حاشیه سود پالایشگاه‌ها، بخش فرآوری و بازاریابی است.

این شرکت برای حفظ اعتبار بالای خود برای جلب سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف بازار، به تقویت جایگاه مالی خود ادامه می‌دهد.

میزان بدهی این شرکت نیز در شش ماه اول سال جاری به 7.9 درصد کاهش یافت. در دسامبر سال گذشته این عدد 14.2 درصد گزارش شده بود. این امر نیز ناشی از افزایش جریان نقدی عملیاتی حاصل از سودآوری بالا و همچنین بهبود حاشیه سود بخش پالایشگاهی، فرآوری و بازاریابی اعلام شده است.

آرامکو روند هزینه‌های تامین مالی را نیز بهبود بخشیده است. به‌دنبال خرید 70 درصد سهام شرکت «سابک» در سال 2020 توسط آرامکو، این شرکت بخشی از پیش‌پرداخت آن را به صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی پرداخت.

این امر باعث کاهش 45 میلیارد ریالی (12 میلیارد دلاری) مبالغ اصلی سفته‌ها شده است. این عدد در سه ماه اول سال 2022، بیش از 30 میلیارد ریال (8 میلیارد دلار) کاهش یافته است.

بر اساس گزارش آرامکو، «هزینه‌های سرمایه‌ای» در سه ماه اول سال جاری، در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته، 25 درصد افزایش یافته و به 35.1 میلیارد ریال ( 9.4 میلیارد دلار) رسیده است. در شش ماه اول سال نیز این عدد در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته، 8 درصد افزایش یافته و به 63.5 میلیارد ریال ( 16.9 میلیارد دلار) رسیده است.

سعودی آرامکو اعلام کرده است که به روند شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای بهره‌بردن از فرصت رشد ادامه خواهد داد.

این شرکت همچنین اعلام کرده است که به دنبال پیشرفت در زمینه راهبرد یکپارچگی حوزه‌های اکتشاف و تولید نفت، و همچنین حوزه‌های پالایشگاهی، فرآوری و بازاریابی است.

به گفته آرامکو، این شرکت به گسترش فعالیت‌های خود در زمینه صنایع شیمیایی و افزایش فرصت‌های جدید در زمینه کاهش کربن ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید