عراق 50 عضو «داعش» را از سوریه تحویل گرفت

تشکیلات خودگردان کردستان عراق حدود 700 نفر را به دولت مرکزی تحویل داد که اکثر آنها اعضای خانواده پیکارجویان «داعش» هستند که در اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه در بازداشت بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تیم رسانه امنیتی عراق، شنبه 22 مرداد اعلام کرد که فرماندهی عملیات مشترک، 50 شهروند عراقی عضو گروه «داعش» را پس از دستگیری در داخل خاک سوریه، از مسئولان ذی‌ربط سوری تحویل گرفته است.

این تیم در بیانیه خود اضافه کرد که روند تحویل عناصر داعش از طریق گذرگاه مرزی ربیعه توسط طرف سوری انجام شد.

بیانیه مذکور افزوده است، سرویس اطلاعات و تحقیقات فدرال در وزارت کشور عراق، اقدامات لازم در مورد عوامل گروه داعش که به عراق تحویل داده شدند را تکمیل خواهد کرد.

در این بیانیه تاکید شد که فرماندهی عملیات مشترک به پیگرد عوامل تروریستی در داخل و خارج از عراق ادامه می‌دهد.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز جمعه اعلام کرد که دولت عراق حدود 50 نفر از فرماندهان و اعضای دستگیر شده داعش را از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» تحویل گرفته است.

مسئولان عراقی در اوایل ژوئن اعلام کردند که 50 نفر از اعضای گروه داعش را از نیروهای کرد تحویل گرفتند. یک منبع بلندپایه نظامی در آن زمان به «خبرگزاری فرانسه» گفت که «3500 زندانی عراقی» در زندان‌های «نیروهای دموکراتیک سوریه» بسر می‌برند.

اردوگاه الهول در سوریه
اردوگاه الهول در سوریه

تحویل 700 نفر

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه و یکی از مسئولان کرد، تشکیلات خودگردان کردستان، جمعه حدود 700 نفر را به دولت عراق تحویل داد که اکثر آنها اعضای خانواده پیکارجویان داعشی هستند که در اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه در بازداشت بودند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، بیش از 620 نفر از اعضای خانواده نیروهای داعش با هماهنگی مشترک میان مدیریت اردوگاه الهول و دولت عراق، این اردوگاه را ترک کردند.

یک مقام تشکیلات خودگردان کرد که نخواست نامش فاش شود، به «خبرگزاری فرانسه» گفت این افراد، اعضای 150 خانواده داعشی شامل زنان، کودکان، مردان و برخی بیماران هستند که پنجشنبه اردوگاه را ترک کردند.

صدها عراقی از اعضای خانواده‌های مظنون به ارتباط با داعش، طی ماه‌های گذشته اردوگاه الهول را ترک کرده‌اند. مقامات عراقی اغلب آنها را به اردوگاه الجدعه در جنوب شهر موصل منتقل کردند تا برخی از آنها متعاقبا به زادگاه‌های خود بازگردانده شوند.

خبرگزاری عراق (واع)، چهارشنبه به نقل از عباس جهانگیر، سخنگوی وزارت مهاجرت و جنگ‌زدگان، گفت: «قرار بود 500 خانواده در سال جاری در چند نوبت از اردوگاه الهول منتقل شوند.»

دولت عراق تاکنون بیش از 150 خانواده را تحویل گرفته و مابقی خانواده‌ها تا پایان سال جاری منتقل خواهند شد.

اردوگاه الجدعه در جنوب شهر موصل در عراق
اردوگاه الجدعه در جنوب شهر موصل در عراق

آمار کشته‌ها در اردوگاه الهول

گروه «داعش» از سال 2014 پیش از شکست در سال 2017 و 2019، مناطق وسیعی در عراق و سوریه را تحت کنترل خود درآورده بود.

اردوگاه الهول که حدود 56 هزار نفر را در خود جای داده و حدود نیمی از آنها عراقی هستند، هر از چندگاهی، شاهد حوادث امنیتی از جمله عملیات فرار، حمله به نگهبانان یا کارکنان داوطلب یا قتل‌ ساکنان است.

دیدبان حقوق بشر سوریه از ابتدای سال، کشته‌شدن 30 نفر در داخل اردوگاه به‌دست هسته‌های داعش را رصد کرده که هشت نفر از آنها عراقی هستند.

پیشتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت «فاجعه‌بار»‌ این اردوگاه هشدار داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید